„Инициативата на президента Румен Радев за старт на консултации в Президентството за предприемане на мерки за гарантиране на справедлив и прозрачен изборен процес, е продължение на серия от негови изявления. Не смятам, че тя ще даде допълнителен резултат, от гледна точка на организирането на изборния процес, който изцяло е отговорност на ЦИК.“ Това заяви политологът доц. Антоний Гълъбов.
По думите му, трябва да се мисли за провеждане на избори в два поредни дни с коридори за уязвимите групи, с което досега не сме свикнали.
„Дълбоко съм скептичен относно резултата от тази акция и по-скоро ми се струва, че тя е предизборен елемент, отколкото нещо сериозно“.
Българските граждани в момента не мислят за избори. Те са много по-ангажирани с други неща, като несигурността и непредвидимостта на ситуацията, начина, по който ще преминат през зимните месеци. Това, което социолозите предвиждат, са по-скоро фонови, отколкото електорални нагласи и не са надежден ориентир.
В създадената ситуация по-коректни са предизборните коалиции и гражданите би трябвало да знаят с кого е готова да се коалира партията, за която ще гласуват.
По думите на доц. Гълъбов, вероятно е ГЕРБ отново да се явят в коалиция, както направиха през 2019 г.на европейските и на местните избори. ГЕРБ ще търси максимално широка коалиция в център – дясно. По-коректно към гражданите е политическите партии да заявят ясно съюзите, чрез които са готови да участват в управлението.
„След избори обикновено вратите пред гражданите се затварят и започват междупартийни споразумения, които често девалвират до обикновен пазарлък. Очаквам фрагментиран Парламент с повече политически формации, което означава много сложна формула за управление“.
Доц. Гълъбов бе категоричен, че наистина сега е времето да се осмисли мандатът на президента Радев. „Не смятам, че по същество България има държавен глава. Има политик, който е в предизборна кампания и последната година много ярко ще даде оценката за целия му мандат“.
Той бе категоричен, че този път на президентските избори ГЕРБ ще търсят силна фигура и няма да ги подценят. Правомощията на президента трябва да бъдат сериозно осмислени и тази корекция да стане през Конституция.
Интервюто – от звуковия файл:
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..