Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данните от вота ще са на четири независими места в машината

На 30 декември миналата година ЦИК излезе с решение за доставчика на машините за гласуване. Да осигури  9 600 устройства ще бъде ангажимент на фирмата „Сиела Норма“, която изчаква още няколко часа дали има обжалващи процедурата, за да подпише договора си.

По думите на Веселин Тодоров - изпълнителен директор на фирмата, договорът е тежък като изпълнение, съдържа конкретни срокове и сириозна наустойка, но не е неизпълним.

10 февруари е началната дата за доставка и ние ще сме готови, а ако изборите са на 28 март, както беше споменато, машините трябва да са доставени до 3 март, което е срокът от 25 дни преди изборите, обясни Тодоров.

Той коментира, че месец март не е най-подходящия месец за избори, дори само поради това, че е рисков месец от метеоролгична гледна точка, а машините трябва да се разнесат по цялата страна.  

„Доставката на такова специфично оборудване, която трябва де се изпълни за един месец рисково и сложно, но ако трябва да и със самолет ще се доставят. Те пристигат основно от Тайван, където се произвеждат. Освен самите машини, има още дейности, които са свързани с инсталиране, въввеждане на данни за бюлетини, поддържка, обучение на СИК-овете, след това и събиране обратно“.

Договорът е сложен и има кошмарна наустойка от 54 милиона лева, при цена на поръчката от 36 милиона без ДДС и очаквана печалба от около 1 милион лева. Може би това е отказало останалите фирми, които се отказаха в хода на процедурата, сподели още Веселин Тодоров.

Самите машини се произвеждат в момента, те са същите, които се ползваха и на предишните избори през 2019 година.  По думите на експерта не е толкова сложно да се осигури сигурността и гаранцията, че няма да има манупилиране на данните от вота.  

Това, което направим в склада, който ще се наеме от ЦИК, това ще е последното външно въздействие. За да може някой да го пробие, то трябва да отключи машините, което не е лесно, а и всичко остава следа, коства и много време.

Гласуването с машина е по-сигурно от вота на хартия, категоричен е Веселин Тодоров.

Той допълни, че данните от вота се записват в самата машина и в две USB памети, сложени в машината. Тяхното изваждане става след края на изборния ден и след като се разпечати на хартия резултатът от машината. Това са четири различни независими места, където се съхраняват данните.

Петото място е урната с разписките, които магат бързо да се преброят.

Не се притесняваме от поискания от ДБ одит на машините и на договора, каза още Тодоров.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22