Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира историческият пробив "Модър - Царевец"

| обновено на 07.01.21 в 11:34

Започва строителството на ключовия за Пловдив подлез „Модър-Царевец“. 

Това е един от големите инфраструктурни проекти, част от доизграждането на вътрешния ринг на града. 

Повече от десет години жителите на „Южен“ и „Западен“ очакват изграждането на пробива, защото той ще осигури пряка връзка между двата района. 

Първата копка ще е на улица „Модър“ до пресечката на Транспортна болница, тъй като разширението на улицата е в първия етап на строителството. 

Вторият предвижда реконструкция и разширение на улица „Царевец“ до кръстовището с „Хаджи Димитър“, като там ще бъдат изградени и локални платна към УМБАЛ „Каспела“ и ул. „София“. 

В последния трети етап ще бъде направен и пробивът под жп линията Пловдив - София.  

Проектът е на обща стойност 11,5 млн. лв., като средствата за първия етап са в размер на 4,5 млн. лева и ще бъдат планирани в тазгодишния бюджет на Община Пловдив.

Описваме пробива и говорим за новите проекти, за целите на строителната програма на общината, събеседник е Пламен Райчев, заместник-кмет с ресор " Строителство и инвестиции". Може да чуете интервюто по темата.

Пламен Райчев каза, че е възможно строителството да се се приключи и по-рано от тригодишния период, защото общината ще кандидатства за заеми, ако общинския съвет даде съгласие. Там се водят преговори с Фонда за устойчиви градове, както и заеми от Европейската инвестиционна банка. 

През 2021 г. в Пловдив ще започнат да се реализират проекти на стойност над 40 млн. лева. Паралелно със съфинасиране на МОН ще се строят две нови детски градини, други три ще се разширят и ще се изградят две нови училища. Едното е нова сграда на ОУ "Княз Александър Първи" до Хуманитарната гимназия. 


По повод на Водния цикъл в район Северен Пламен Райчев съобщи, че той се изпълнява в срок, но общината има определени забележки към фирмата - изпълнител по работата на обекта. Той открои, че има предвидени средства за ремонт на бул. "Дунав" през годината. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С над 1.8 млн. лв. започват улични ремонти в Кричим

С над 1.8 млн. лева започват улични ремонти в Кричим.  Изградени ще бъдат нови улици и тротоари. Освен това ще бъдат реконструирани съществуващи пътни настилки.  Първата копка за обновяване на градската среда бе дадена днес.  Строителните дейности трябва да приключат до 15 септември тази година.  Проектът се изпълнява по програма..

публикувано на 12.02.25 в 14:34
Анка Михайлова

Потвърдиха 8-годишната присъда на Анка за смъртта на детето й

Пловдивският апелативен съд потвърди решението на окръжните магистрати, осъдили на 8 години затвор Анка Михайлова, причинила по недпредпазливост смъртта на осиновената си 2-годишна дъщеричка Севда.   Апелативните съдии отхвърлят твърдението на защитниците на Анка, че случайно е причинила смъртта на детето, понеже е паднало от леглото на пода. В..

публикувано на 12.02.25 в 14:19

Вещи лица изнесоха данни за убийството на Ангел от Пазарджик

Ангел Здравков е починал за не повече от 10 минути от кръвозагуба след пробождане с нож. Това сочат заключенията на вещите лица, изготвили медицинските експертизи след аутопсията на 21-годишния младеж. Той бе убит на 29 септември 2023 година в Пазарджик от 18-годишния Никола Райчев заради момиче.  Днес съдът изслуша част от вещите лица, изготвили..

публикувано на 12.02.25 в 13:37

Разбиха поредна оранжерия за марихуана в Пазарджишко

Добре оборудвана, високотехнологична оранжерия за отглеждане на марихуана бе разкрита при спецакция на пазарджишки криминалисти под наблюдението на Пазарджишката районна прокуратура. Тя е открита в избеното помещение на къща в покрайнините на село Добровница. Вътре са установени 305 растения канабис с общо тегло близо 120 килограма.  Помещението..

публикувано на 12.02.25 в 13:14

Две години условно и 60 000 лева глоба за бившия кмет на "Северен" Ральо Ралев

2-годишна условна присъда с 4 години изпитателен срок получи бившият кмет на район „Северен“ Ральо Ралев, който бе обвинен за подкуп. Той и помагачите му ще трябва да платят солидарно и 60 000 лева глоба, колкото беше размера на поисканата от тях сума от строителен предприемач, за да му бъде издадено разрешително за строеж. Парите били..

публикувано на 12.02.25 в 12:27