Лекарите тепърва ще кажат как имунизацията с ваксината на Пфайзер и Бионтех се отразява на медиците, и защо част от тях не припознават този вид защита. За вида ваксината у нас, за новите варианти, които очакваме, разговор с имунолога от София д-р Цветелина Великова, автор на страницата "Коронавирус информация".
Д-р Великова каза, че ваксина, която вече се прилага за защита от коронавируса е РНК базирана и най-важното е, че тя не съдържа жив вирус и не може да причинява Ковид.
Специалистът по клинична имунология поясни: "Ваксинираните не са заразни за останалите хора. Ваксината не взаимодейства с нашата генетична информация, това което прави тя е да инструктира нашите клетки да произведат един от най-важните белтъци на вируса - шипчестия протеин. Срещу него имунната ни система развива богат имунен отговор, и осигуява защита на ваксинирания човек и на неговото семейство."
От 2 до 4 % от всички ваксинирани могат да имат странични реакции, това е и посочено в инструкциите на ваксината. Според д-р Великова имаме опит над 30 години в разработката на този тип ваксини.
Автоимунните болести и свръхреакция след поставянето на ваксината: В самата ваксина няма вирус, а има РНК, която дава информация да произведем белтък на вируса. Много по-голям е рискът от възникване на автоимунни заболявания, на вече преболедували хора Ковид-19, като той може да достигне до 20%.
В България се очаквка доставка на ваксината на Модерна, тя е РНК ваксина, ще има и скорощно одобрение ваксината на Оксфорд.
"Колективният имунитет ще се изгради едва тогава, когато имаме повече ваксинирани хора, това е безопасният начин", смята д-р Великова. Тя уточни: Възможно е ваксината да ни пази до 1 година, но изпитанията продължават във фаза три. Това проследяване на първите ваксинирани ще продължи общо две години.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..