Лекарите тепърва ще кажат как имунизацията с ваксината на Пфайзер и Бионтех се отразява на медиците, и защо част от тях не припознават този вид защита. За вида ваксината у нас, за новите варианти, които очакваме, разговор с имунолога от София д-р Цветелина Великова, автор на страницата "Коронавирус информация".
Д-р Великова каза, че ваксина, която вече се прилага за защита от коронавируса е РНК базирана и най-важното е, че тя не съдържа жив вирус и не може да причинява Ковид.
Специалистът по клинична имунология поясни: "Ваксинираните не са заразни за останалите хора. Ваксината не взаимодейства с нашата генетична информация, това което прави тя е да инструктира нашите клетки да произведат един от най-важните белтъци на вируса - шипчестия протеин. Срещу него имунната ни система развива богат имунен отговор, и осигуява защита на ваксинирания човек и на неговото семейство."
От 2 до 4 % от всички ваксинирани могат да имат странични реакции, това е и посочено в инструкциите на ваксината. Според д-р Великова имаме опит над 30 години в разработката на този тип ваксини.
Автоимунните болести и свръхреакция след поставянето на ваксината: В самата ваксина няма вирус, а има РНК, която дава информация да произведем белтък на вируса. Много по-голям е рискът от възникване на автоимунни заболявания, на вече преболедували хора Ковид-19, като той може да достигне до 20%.
В България се очаквка доставка на ваксината на Модерна, тя е РНК ваксина, ще има и скорощно одобрение ваксината на Оксфорд.
"Колективният имунитет ще се изгради едва тогава, когато имаме повече ваксинирани хора, това е безопасният начин", смята д-р Великова. Тя уточни: Възможно е ваксината да ни пази до 1 година, но изпитанията продължават във фаза три. Това проследяване на първите ваксинирани ще продължи общо две години.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..