Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не трябва изборите да са в два дни

Струпването на хора, в изборни секции и в залите на избирателните комисии, както и набирането на членове на секционните комисии, ще са основни проблеми пред предстоящия парламентарен вот в България в условията на пандемия, смятат Дарина Тодорова и Деница Чингарова, председателствали комисията по вота в Пловдив в предишни години. Те не виждат необходимост от това изборите да са в два дни-възможност, която се обсъжда именно с цел да се избегне струпване на гласоподаватели. Днес, след разговора си с членове на ЦИК президентът Радев отрече той да е инициатор на на такъв начин на вот. 

"Не виждам какво би спомогнало за по-спокойното провеждане на вота, ако е в два дни", каза Дарина Тодорова. "Едва ли би се получило чак такова струпване на хора, ако има добра организация. Нещото, което мен ме притеснява, е предаването на изборните книжа и материали. Защото знаете, че в Панаира/ палата 6, където бе избирателната комисия на предишните избори/, става наистина огромно струпване на хора. За Пловдив област са 530 секции, за града са 480. Смятайте по трима думи минимум от всяка секция за колко хора на едно място говорим. Там вече мисля, че има проблем", добави тя.

"Не считам, че избори в два поредни дни са добро решение", каза Деница Чингарова. "Самата технология на изборния процес, която е изключително сложна по действащия Изборен кодекс, би създала невероятни проблеми като организация. Не само по отношение на охраната на изборните помещения, не само за гласоподаването, а и вече по организацията на броенето на бюлетините след края на изборния ден. Представете си какво би се случило, ако изборите са в два поредни дни и трябва всички секционни комисии да занесат материалите си. През това време къде ще се съхраняват чувалите обаче, тъй като има точно определен ден те да се приберат от местата за съхранение, тоест от районните администрации", пита Деница Чингарова.

Членовете на секционните комисии трябва да получат възможност да се ваксинират срещу коронавирус преди провеждането на изборите, смята Дарина Тодорова. Тя има лош опит от машинното гласуване на предни избори, основно заради необучени членове на секции и заради отчитането на резултатите. Наличието на машини в част от изборните секции няма да повиши доверието в изборния процес, пък е мнението на Деница Чингарова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23