Според него е нормално е в страната да има политически различия, но към момента в САЩ няма споделени от гражданите ценности и авторитети. Табаков припомни, че от времето на президента Буш - син, през Обама, та до Тръмп, тази тенденция продължава и никой президент не е успял да неутрализира тези „разломи“. "Напротив – с вътрешната си политика са допринесли те да продължат да съществуват. Те бяха президенти на малцинството, не на мнозинството“ – категоричен е Мартин Табаков.
Той подчерта, че Съединените американски щати имат в историята си опит с алтернативен цивилизационен модел. "Могат да функционират само на основата на гражданското общество, а не на класова и расова основа . Това е спецификата на тази държава. И други политики там са непрактични.“
Международният наблюдател заяви още, че сега, когато изборите свършиха, пропагадната трябва да даде заден ход, а Демократическата партия трябва да се еманципира и да решава реалните проблеми на страната , особено на фона на Ковид кризата.
Относно външната политика на САЩ Табаков прогнозира, че след встъпването в длъжност на Джо Байдън, няма да има промени в политиката спрямо Китай,.„Възпирането на Китай ще остане без значение кой е президент“- категоричен е той.
Но тъй като Байдън не е автоматично продължение на Обама Мартин Табаков очаква с интерес развоя и степента на разминаване на интересите между Вашингнон и Москва. „Ще има нова стратетия, нова визия и с нови средства. Въпреки че външните експерти са от ешалона на Демократическата партия – тя няма да е идентична с тази на Обама.“
Относно вътрешната политика Табаков изрази надежда, че датата 20 януари, когато Джо Байдън ще встъпи в официално в длъжност, трябва да символизира опит за протягане на ръка към всички разедитени американски граждани. „Да бъде като мехлем за тях“- коментира в заключение Мартин Табаков.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..