Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив отбеляза тържествено 143 години от Освобождението

| обновено на 16.01.21 в 17:22
Снимка: Антония Попова, Радио Пловдив

Пловдив отбеляза 143 години от Освобождението. Церемонията се проведе пред паметника на капитан Бураго в Дондуковата градина. За да почетат паметта на загиналите в събитията от 1878 г. дойдоха  десетки пловдивчани, представители на областната и общинската управа,  общественици.

В словото си  по повод годишнината директорът на Регионален исторически музей-Пловдив Стефан Шивачев подчерта, че битката за Пловдив е последното от големите сражения в историята на Руско-турската война 1877 – 1878.

„След 16-ти януари следва 3 март 1878 година. Денят на българското Освобождение“, отбеляза Стефан Шивачев.

В официалната церемония пред паметника на капитан Бураго в Дондуковата градина присъстващите с падане на колене и минута мълчание паметта на загиналите за свободата и поднесоха венци и цветя.

„Това е една голяма искра, която даде възможност на нашия народ да се осъзнае и да поеме в свои ръце нашата защита и отбрана. За мен това е чест на българския народ в онези години. Ако ние сега направим същото, но по друг начин, ще живеем по-добре“, сподели възрастен пловдивчанин.

На честването присъстваха и млади семейства с малките си деца.

„Гордеем се и по тази причина сме тук“, коментира млад баща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пожар край Подкова, кърджалийско възпрепятства пътнически влак

Пожар избухна в района между село Широко поле и местността Момина скала, община Кърджали. Заради огъня е бил спрян временно пътническият влак по линията Пловдив – Подкова. Пламъците са в близост до релсите край село Широко поле. В композицията е имало около 20-ина пътници. Пожарникарите успели да овладеят пожара и да не позволят преминаването му..

публикувано на 13.07.25 в 19:47

Гасят пожар на сметището в Цалапица

П ожар е възникнал около 17.30 часа днес на депото за битови отпадъци в Цалапица. Огънят е обхванал площ от около 400 квадратни метра.  Дежурните от “Общинска охрана” веднага са подали сигнал, на който от Регионалната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” под ръководството на старши комисар Васил Димов са..

публикувано на 13.07.25 в 19:18

Угасиха пожара над село Косово

Над 50 души се бориха с огъня над асеновградското село Косово. Четири екипа пловдивски огнеборци и служители на горското стопанство с два автомобила се бориха с пожар в село Косово. Сигналът е получен малко след 14:30 ч.  В гасителните действия са се включили и местни жители. Благодарение на бързата реакция опасността за къщите в района е..

публикувано на 13.07.25 в 17:20

Двама души загинаха при катастрофа на АМ "Тракия"

Тежка катастрофа с две жертви на автомагистрала "Тракия". Инцидентът е станал на 148 км на АМ Тракия, посока Бургас /край Шишманци/.  Сигналът е получен в 9.20 ч. По първоначални данни автомобил с белгийска регистрация, управляван от 47-годишен чужд гражданин, блъснал в аварийната лента автомобил с българска регистрация, от който са загинали мъж..

публикувано на 13.07.25 в 11:55

Моторист загина в Асеновград

Моторист загина при катастрофа в Асеновград. След 7.30 ч. днес на тел. 112 е получен сигнал за катастрофа между лек автомобил и мотоциклет на бул. „България“ в Асеновград.  На място е констатирана смъртта на моториста.  Местопроизшествието е запазено. Причините за инцидента се изясняват. 73-годишният водач на автомобила, който е..

обновено на 13.07.25 в 09:54