Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората твърдят, че са в хуманитарна криза

Замръзна водата от единствената водоноска в Брестовица

ВиК обеща втора водоноска, а нов сонаж за чиста вода - най- рано през февруари

| обновено на 18.01.21 в 14:45

Водата в единствената водоноска в село Брестовица е замръзнала тази нощ, съобщиха жители на селото. 

"Намираме се в хуманитарна криза, в която хората нямат достъп до никаква вода, освен, ако не си купят", споделиха тази сутрин жители. 

Дори и за не е замръзнала единствената водоноска не позволява хората от високите части на селото да се снабдяват от нея, каза Емануела Караманова, която е председател на Гражданското сдружение "Живот за Брестовица"

Тя се е чула днес отново с главния инженер Антон Гълъбов от ВиК, за да настоява водоноската поне да се прибере в помещение, където да не замръзва. Той  е обяснил, че вода от нов сондаж може да потече не по- рано от м. февруари. На този етап обещанието е, че ще наемат още една водонсока от военните, за да я предоставят на селото. Това може да стане до сряда.

По думите му трайно решение може да има след смяната на тарасето на довеждащата и разпределителната мрежа. Строителството може да стартира след 5 - 6 месеца, а да завърши най - рано след година и половина. Всичко зависи от становището на комисията от водещи експерти, които трябва да установят откъде идва замърсяването и как може да се избегне.

"Никой не е научен тук да спазва срокове, да поема отговорност, да застава зад думите си и да върши енергично работата, която се очаква от него", сподели огорчението си Караманова и добави, че законът за водата напълно е размил отговорностите.

Припомняч, че в събота хората от селото отново протестираха срещу лошото качество на водата, която плащат като питейна, въпреки че не я ползват дори за битови нужди от миналата година, защото е мътна и с наднормено количество на манган.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Опозицията обезсмисля самата процедура по вот на недоверие

Петият вот на недоверие към кабинета, който ще се гласува днес, беше абсурдно подготвен със слаби и аматьорски мотиви, коментира заместник- председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов. По думите му опозицията не само не е по- единна, но дори в хода на дебата е показала различни позиции.  "Ако може те завладеят държавата - ще е най- добре" - така са..

публикувано на 18.09.25 в 10:31

120 заведения от Пловдив се включват в „Нощ на Ангелите“

Инициативата „Нощ на Ангелите“ продължава и в деня на Вяра, Надежда и Любов, в който 120 заведения в Пловдив ще дарят процент от оборота си. Третото издание на благотворителния фестивал, който се проведе от 12 до 14-ти септември постави рекорд от предходните издания със събрана сума от над 266 000 лв. „Тази година благотворителните..

публикувано на 17.09.25 в 10:46

Вотът на недоверие за първи път обединява цялата опозиция

За първи път имаме вот на недоверие, който ще консолидира цялата опозиция. Падането на кабинета или крепенето му зависи изцяло от гласовете на малките партньори – ИТН и БСП. Това заяви депутатът от Продължаваме промяната – Демократична България  Йордан Иванов в деня на дебатите по петия вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков на тема..

публикувано на 17.09.25 в 10:45

Около 40% от репродуктивните проблеми са с ендокринна основа

Факторите за репродуктивни проблеми са много, но най-честите са ендокринните заболявания. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Екатерина Бабаданова от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Свети Георги“, където днес и утре се провеждат безплатни прегледи за мъже и жени с репродуктивни проблеми, които са част..

публикувано на 17.09.25 в 10:10

Управляващите ще останат стабилни поне до пролетта

Динамична политическа седмица с пети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, който ще влезе за гласуване в пленарната зала след броени дни. Той е по тема правосъдие и вътрешен ред. Вносители са ПП-ДБ, МЕЧ и АПС. Подкрепа се очаква и от „Възраждане“ и „Величие“. Възможни ли са изненади и какви са сметките на народните..

публикувано на 16.09.25 в 10:59