Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училище "Аксаков" спечели голямата награда на ЕП в България

В понеделник утро, разговор с Цветелина Арапова, преподавател в Профилираната гимназия "Иван Аксаков" в Пазарджик, тя е старши посланик на ЕП в училището. То е първото в страната, което за втори път печели голямата награда на Бюрото на Европейския парламент в България по програмата „Училище посланик на Европейския парламент“. Първият път, когато училището спечели бе през 2017 година.

Учениците са с най-висок резултат от 263 точки на програмата, и печелят възможността да пътуват до Страсбург (за втори път). Втори са учениците от Първо СУ „Свети седмочисленици“ - Търговище, на трето място са от Езикова гимназия "Иван Вазов" в Пловдив. 

Общо 4 учебни заведения спечелиха участие в онлайн сесии на програма „Евроскола“.

Арапова каза, че те са реализирали проектите съвместно от ученици и учители, всички те, заедно с младшите посланици на ЕП са участвали в инициативите през последната година и онлайн. Гимназия е с 175 годишна история, имат хуманитарен профил, но от две години имат и природни науки, които се много атрактивни за учениците. 

Преподавателят каза, че техни ученици са работили и като стипендианти на наши евродепутати и са участнали в срещи с ученици от цялата страна. В училището имат "Коридор Европа", както и изгарадена зала "Европа", имат участие и инициативата "Младежки посланици на НАТО".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Руси Чернев в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..

обновено на 02.05.25 в 17:03

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..

публикувано на 02.05.25 в 17:00

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.   За ползите от домакинство на такъв форум..

обновено на 02.05.25 в 16:29
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56