Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недко Итинов ни напусна, завеща ни есента

Есента е другото име на живописта и аз ще продължавам да я рисувам


Внезапно ни напусна изключителния пловдивски живописец Недко Итинов, който тази година щеше да навърши 65 години.

Недко Итинов е сред доайените на пловдивската художествена школа. Като автор той имаше специфичен стил, характеризиращ се със специфичен растер и триизмерни декоративни фигури.

"Недко Итинов притежава изключително развита зрителна памет, за него не представлява необходимост да наблюдава мястото, което иска да пресъздаде на платното, напротив – за да стане една катина, са му необходими няколко гледни точки, които творческото му въображение обединява в една съвкупност, от която се ражда композицията", казва за него Олга Петрова, в чиято галерия той често показваше картините си.

"Така в картините му местата са уж реални, но всъщност не са, пейзажите му са специфична симбиоза от конкретика и въображение. За Недко като творец композицията е изключително важна, чрез нея той предава посока, движение и баланс на картината, което пък е предпоставка за спокойното възприятие на зрителя. Големите формати са благоприятни за разгръщане на неговия тип живопис – декоративен, плосък стил, плоско предаване на формата. Характерният му пластически почерк подсилва въздействието на цветовете, в цялата експозиция есенните багри избухват, превземат, омагьосват зрителя, потапят го в мекото безвремие, застинало сякаш на границата между жаркото лято и студената зима. Оранжево-червено, охра, землисто кафяво, сиво и приглушено зелено са цветовете, оформящи основата на Недковите картини. Между тях надничат загатнати фасади на къщи, в далечината се мяркат куполите на италиански църкви, меките извивки на пловдивските тепета. И изведнъж на преден план изскачат сапфирено сини дървета, ярките петна на стилизираните сгради и дървета се открояват на фона на жълто или розово небе. Италианските сюжети са любими на художника, те му пасват на въображението и натюрела и го връщат в Италия, която е за него неизчерпаем източник на вдъхновение, както и тепетата на родния Пловдив. Но говорейки за сюжет, трябва да направим уговорката, че живописта на Недко Итинов е преди всичко абстрактна и декоративна, в нея няма разказ  и сюжетността е по-скоро усещане и настроение".

Роден на 01.10.1956 г. в град Пловдив. Завършва Художествена гимназия в Казанлък и ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” във Велико Търново - специалност „Живопис“, под ръководството на проф.Терзиев.От 1986 г. е член на Съюза на българските художници. Има реализирани над 30 самостоятелни и много общи изложби в България (София, Пловдив, Варна, Бургас) и в чужбина (Виена - Австрия, Истанбул - Турция, Париж - Франция, Люксембург и Тел Авив - Израел).

Негови картини се намират в частни колекции в България, Германия, Англия, Испания, Франция, Швейцария, Люксембург , Сърбия, Нова Зеландия. Живее и работи в Пловдив.

В по- малко от минута Ви припомняме споделеното от него преди време къде и как под четката му се раждат приказните му картини. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С Йорданка Христова на Богоявление

На Богоявление във "Вход свободен" говорихме с любимата на поколения българи певица Йорданка Христова. Сърдечна, сияйна, земна и пълна  с настроение както винаги, фаворитката на публиката беше на обичайната си висота. Разказа с усмивка, че на Йордановден е както винаги дежурна"телефонистка" и сутринта преди всички я е зарадвала певицата Нели..

публикувано на 06.01.25 в 16:55

Преге - предаване за света на книгите, 04.01.25 - 10.01.25

2, Тронът на Коперник и Елесар или вестоносецът на истарите Изток-Запад, 2022 Рубрика  „Избира Преге“ Пловдивското литературно поле през 2024 г.: Програми на Община Пловдив; Дружество на писателите. (продължава в следващото издание на предаването) Рубрика „Синьото цвете“: Стоян Михайловски. Световната книга.

публикувано на 06.01.25 в 10:39

В годината на Дървената змия да се променяме с мъдрост

Четвърт век скулпторът Димитър Рашков поздравява приятелите с рисунки на съответния зодиакален знак според Китайския хороскоп. В навечерието на новата година той спази традицията и зарадва със символа на 2025 г.  Дървената змия  колеги и близки.  В интервю за програма „Точно днес“ скулпторът сподели, че е направил около 50 рисунки и някои..

публикувано на 06.01.25 в 10:32

В "Срещи"-те в събота гостува издателят Валентин Марков

С  издателя Валентин Марков помним молитвата на Окуджава - Бог да даде всекиму каквото му е нужно, повтаряме го и тръгваме към размисли защо началото на всяка година го натоварваме с толкова много надежди.  Вероятно, защото както казва поетът Иван Ланджев, "СМЕ НАРКОМАНИ НА НАДЕЖДАТА". РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА 4 ЯНУАРИ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ"

обновено на 05.01.25 в 15:20

Празнуваме Васильовден

В първия ден на годината православната църква почита паметта на Свети Василий Велики. В негова чест в храмовете се отслужва съставената от него Василиева литургия. Имен ден имат близо 116 000 българи, носещи имената Васил, Василена, Василка, Веселин, Веселина, Весела и др. Свети Василий Велики е бил начетен и блестящ богослов, строг аскет, неуморен и..

публикувано на 01.01.25 в 12:08