Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите не успяха, Ковид кризата спаси властта


Политическата пролет е пред нас – предстои да видим накъде ще тръгне политическата енергия. Каква ще бъде тя – бурна или спокойна? Какво се случва 2 месеца преди парламентарния вот у нас?

По-бурна от тази пролрет, няма каква да си пожелаем - коментира ситуацията политологът Димитър Ганев. 

Според него, ще се реши поне част от политическия пасинас, макар и не целия.  Първо, не се знае дали ще се създаде политически кабинет и второ, още развитие ще имаме наесен, когато идват и президентските избори.

Възобновените протести в София – какъв знак е това?

Протестът загуби своята живителна сила и това стана още през септември - октомври.  В следващите месеци до изборите ще има опити да се възобнови тази енергия и това е нормално. Въпросът  е дали в крайна сметка, тези опити ще донесат някаква жизненост, както през лятото - категоричен е Димитър Ганев. 

"Иначе, една претоплена манджа от миналата година, няма да има реален ефект. Трябва да се случи нещо, за да се възбуди предишната енергия, но това вече в  гадателската сфера на врачките." -  духовито коментира политологът. 

Основния въпрос не е дали тя ще се излее на площада, или ще го  стори пред урните.  Протестът не успя да свали властта, но пък и тя беше спасена от новата вълна на КОВИД – кризата.  Тя и сега е безспорно тема номер 1 и  ще бъде доминираща до изборите, без съмнение. Не малка част от българите ще формират мнението си за кого да гласуват и според реакцията спрямо кризата.

Как се очертава бъдещият парламент?  Засега на терена стана ясно кой - как  ще се явява, единствената голяма въпросителна е дали ГЕРБ и Обединените патриоти ще  го направят заедно или поотделно.  А това  е структуроопределящо важно,  защото при съвместно излизане на изборите, така  ще се увеличи малко или много дистанцията от втората политическа сила. При разделно явяване обаче, за Обединени патриоти има реална вероятност да не влязат в парламента, прогнозира Димитър Ганев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45