В декларация се казва, че на среща с министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов са били представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). На нея те са договорили отваряне на ресторантите на 1 март с капацитет от 50% и работно време до 22:30 ч., а за нощните клубове датата е 15 март 2021 г. Двете организации обаче не са съгласни с това.
„Ние сме твърдо да не се отварят заведенията на 1 март. Наши представители не са се явили при здравния министър на разговор. Там са били хора, които нямат нищо общо с нас и са се опитали да разделят бранша. Ресторантите в хотелите работят, те не са спирали. Искаме всички да сме равнопоставени, искаме всички да работим. Искаме да отворят ресторантите и заведенията от 1 февруари – първата възможна дата. Всички други бизнеси работят. И ние имаме право на труд“, каза в интервю за Радио Пловдив Татяна Кьосова, която е собственик на сватбен салон в Раковски и член на Сдружението на заведенията в българия.
Николай Драгинов, който е собственик на голям ресторант в Стария Пловдив заяви, че най-потърпевши в тази ситуация са малките обекти.
„Срещата при здравния министър трябваше да стане много по-рано. Проблемът е, че големите ще издържат да не работят още месец, но за малките заведения това е пагубно. Независимо, че срещата беше направена от БАХР, тя закъсня. Както всичко друго закъснява в България“, каза Драгинов.
Той каза още, че този протест е заради икономическите интереси на бранша – „за нещата, които държавата обещава, а тромавата администрация не изпълнява“.
Татяна Кьосева обясни, че големите заведения получават по-голяма държавна подкрепа, а малките дори не могат да кандидатстват по тези програми.
„Ние сме кандидатствали, но все още сме на база оценяване. Има много колеги, които не са кандидатствали, защото не очакват нищо и знаят, че ще ги скъсат от проверки“, каза още тя.
Почти единодушно, пловдивчани подкрепят исканията на ресторантьорите час по-скоро заведенията да възобновят работата си, с което да се сложи край на наложения им двумесечен локдаун. Една част от хората споделят, че затварянето на ресторантите е ограничило социалния им живот. Други пък изразяват солидарност за финансовите загуби, които търпи браншът.
Интервютата с Николай Драгинов и с Татяна Кьосева, а също и анкетата с пловдивчани на Милен Ангелов можете да чуете в звуковите файлове.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..