Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценично четене на пиесата "Маркет"



„Какво означава призивът “бъди себе си” в свят, в който “всеки е уникален”, но всички са еднакви и едноизмерни? Възможно ли е да запазим себе си в това ново общество? Къде е границата между пазарния ни избор и превръщането на самите нас в продукти?“  - въпроси на нашето време, все по-валидни, а отговорите се случват все по-уклончиви, и никак често. Срещаме ви с драматурзите Ясен Василев и Иван Димитров, с които разговаряме за пиесата „Маркет“ на Теодора Георгиева, както и за алтернативните форми за спасение на българското изкуство.

„Мarket”, пиеса за куклен театър за възрастни от Теодора Георгиева, представя свят, в който всеки може да постигне консуматорско благополучие, като си закупи нова идентичност. Пиесата поставя на преден план конфликта между пазарния натиск да влизаме в лесно контролируеми и конвертируеми идентичности формули (продавани ни от терапевти, експерти и гурута) и вътрешния бунт на личността, която все не успява да се впише и винаги излиза от предписаните ѝ контури.  Пиесата е номинирана в Конкурса за нова българска драматургия „Иван Радоев“, Плевен, 2019 година

Теодора Георгиева е завършила специалностите „Педагогика на масовата и художествена комуникация“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (2014), както и „Драматургия“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ (2018). Професионалният ѝ опит като драматург включва: „Хензел и Гретел“, Младежки театър „Николай Бинев“ – София; „От-чая-ни-е“, I am studio – София; „Славеят“, Държавен куклен театър – Сливен, „Вътрешният глас“, Младежки театър „Николай Бинев“,„Храбрият оловен войник“, КТ „Георги Митев“- Ямбол. Участвала е във фестивала “From Page to Stage” (2018), както и в „Панаир на младите – Site-specific 2018“. Сценарист е на късометражния филм „Стъпки“.

Драма пакт е неформална група от писатели и артисти, които споделят ресурси, вместо да се състезават за тях. Замислена е като платформа, която да развива, подпомага и продуцира нови форми и формати в съвременната драматургия.

Сцена в Jazz-a e платформа за съвременни сценични форми, финансово подкрепена от Национален Фонд "Култура".

С участието на:Емилия Копчева,Живко Джуранов,Ивомир Игнатов- Кени,Здравка Христозова,Марин Неделчев

cover picture- Цвета Ерменкова

След представлението ще се проведе дискусия с актьорите и автора на пиесата. В нея ще вземат участие и драматурзите Ясен Василев, Иван Димитров и Александър Мануилов.

Модератор на дискусията - Борис Зафиров

Входът е свободен!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11