Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С изборите на 4 април ще започнат сериозни промени

Мнозинството от българите ще изберат пътя на промяната

В условия на пандемия ще се провеждат и парламентарните избори у нас. За стратегиите и противоборството ще говорим с професор Александър Маринов, политолог и председател на Стратегическия съвет към президента Румен Радев. Той днес дава пресконференция за 4 години от началото на мандата му.

Проф. Маринов каза, че президентът наложи стил на правене на политика, който е коренно различен от всички преди него, и се одобрява от обществото. "На първо място  при Радев нещата се наричат с истинските им имена, проблемите се назовават и не се прикриват", смята Маринов. По думите му Радев е единственият политик у нас, който е с положителен индекс на рейтинга.

С кое Румен Радев не се справи, например обвиненията на част от наблюдателите, че по време на протестите той разединява обществото, а не обратното: "Основната функция на президента се интерпретира различно от всички участници в политическия процес у нас. Обединенето се представя като сговор на партийните елити. Президентът успя в голяма степен, защото единението е преди всичко разбирателство и сплотяване на гражданите в основата на ясни цели", каза политологът.

"Дали Радев ще заяви участие за втори мандат все още не е ясно, но обществената оценка му дава основания да се кандидатира повторно", каза проф. Маринов. Според него подкрепа на принципна основа би могла да дойде от различни партии, и той може да не изгражда партия. 

Изборите на 4 април, и резултатите от тях дали ще са определящи за решението на Радев за втори мандат ? - Да, те ще оформят политическата ситуация в България, но резултатите няма да са решаващи за неговото решение, дали ще се кандидатира за втори мандат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Веселин Стойнев, журналист

Политическото „сваряване на жабата“ върви по план

Бурята в чаша вода, започнала с данни за мащабен купен вот на извънредните избори за съветници в Пазарджик и лошия резултат за ГЕРБ, е на път да приключи с относително малка изкупителна жертва - оставката на шефа на Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Предстои да се види дали ще има преформатиране на изпълнителната власт, анонсирано от лидера на..

публикувано на 17.10.25 в 16:58

Управляващите на РСМ ги има заради антибългарската политика

Днешното правителство на Северна Македония и всички предишни правителства съществуват заради една основна цел - да провеждат антибългарска политика. Това коментира доц. Спас Ташев, съпредседател на Сдружение потомци на бежанци и преселници от РСМ.   Коментарът му е по повод все така продължаващата неотстъпчивост за включването на..

публикувано на 17.10.25 в 16:48

Предсрочни избори няма да има преди пролетта

Няма да има разпад на сегашното управляващо мнозинство, няма и да има предсрочни избори, но вероятно ще има преформатиране на правителството. Ако има извънреден вот той ще или напролет, или през есента, когато са президентските избори. Това коментира политологът и университетски преподавател доцент Иво Инждов  след резултатите от частичните..

публикувано на 17.10.25 в 10:57
Проф. д-р Радост Асенова

Европейски форум в Пловдив за бъдещето на общата медицина

В Пловдив се провежда 101-та среща на Европейската мрежа за проучвания на общата медицинска практика. В нея участват общопрактикуващи лекари от 31 държави. Домакини на престижното събитие са Медицинският университет, Сдружението на обучителите и изследователи в България по обща медицина и регионаната колегия на Българския лекарски съюз. Темата на..

публикувано на 17.10.25 в 10:57

Общински предприятия искат нова техника за над 6 млн. евро

Ръководствата на общинските фирми „Чистота“, „Градини и паркове“ и Зооветеринарния комплекс са поискали закупуване на нова техника на стойност 6 милиона и 135 хиляди евро. Средствата не могат да бъдат осигурени от общинския бюджет за следващата година, независимо че от 2025 г. беше увеличена таксата за битови отпадъци. Затова ще се обсъжда..

публикувано на 17.10.25 в 09:56