Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на стандарт за тестове и ваксини срещу К-19 ражда парадокси

Има ли обяснение феноменът ниска смъртност от пандемия и огромен ръст умирания от друго, което прави страната ни световен рекордьор по смъртност? Защо са негодни диагностиката и терапията при коронавируса? Има ли РНК-ваксини, които да са ефективни за всички щамове на вируса? Експертният коментар ще е на микробиолога д-р Радко Велков, секретар на Сдружението на общинските болници в България.

Има увеличение на смъртността през последните три месеца на 2020 година, което е с няизяснен произход, но кривата, скоято описваме прилича на инфекциозна крива и напълно прилича на смъртността, която се предизвиква от коронавируса, обясни д-р Велков. През месец септември смъртността е била дяжа по- ниска от тази през предходната година.

„Не мога да кажа на какво се дължи смъртността. Обобщението се прави през м. април – май, като причините за смърт се описват от личния лекар и после  се обобщават. Разпределелянето ще стане по обичайните причини- инсулти, инфаркти и др., но с характеристика на инфекциозните заболявания".

По думите на д-р Велков отмяната на плановите дейности в болниците е проблем. "През април го коментирахме с оглед на онкологичните заболявания. Месечно се разболяват 3 000 души, 17 000 е годишната смъртност. Ако нямаме профилактика, болните не се диагностицират, лечението се забавя и това ще даде отрежение".

По отношение на тестовете за коронавирус специалистът отбеляза , че до днес СЗО не е дала официален стандарт за диагностика на коронавирус. Има страни, които не ползват PCR тестове, например. В Ирландия, Перу, Португалия не приемат този вид тестуване за меродавно.

Д-р Велков сподели, че там, където вирусът е непроменлив ваксинирането е ефективно. При променливи вируси - HIV, Хепатит С, грип - те не работят 100%.

Коронавирусът има подобно поведение  и затова прFгнозата е , че няма да има ваксина, която да  e валидна за всичко.

Липсата на стнадартизирана информация за тестове е и за ваксините съpдава парадоксите като този на ваксиниран пациент в една лабораторатория да се открият антитела, а в друга- не.

Рзаговорът с д-р Велков е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22