Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човек сам определя сигурността си в интернет

Ролята на интернет в живота на човек се промени доста заради пандемията, тъй като “като хората премeстиха работните си места там” смята доцентът в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН Златогор Минчев. 

Според него хората трудно успяват да се откъснат от виртуалната реалност, а и някои от тях не искат.  Тук се намесват и фалшивите новини, които ”могат да бъдат наречени изместена реалност. Те остават възможността все пак на човек съзнателно да вярва или да не им вярва, като това е начин, по който може да се избяга от не особено приятна реалност.” 

“Технологиите ни оставят възможност да съпреживеем нещо или да изживеем нещо, но по-друг начин” - казва доцентът. 

“Нямаме много възможности за справяне с фалшивите новини или троловете. Можем да се доверим на изкуствения интелект и да инсталираме някоя програма, която да ни помага в откриванеto на зложелатели. Човекът в крайна сметка взима решенията” - подчертава специалистът.

Доцентът смята, че най-уаязвим човек става заради “информационното натоварване, което е генератор на един вид обществено зомбиране. Това ни подготвя за фалшиви новини, които ние иначе бихме забелязали.За да се предпазим трябва да минем към четене на книги или по-творчески знаимания, които да ни отдалчат от екрана.”

Той продължи с това, че постоянно натоварваме кратковременната си памет, с което правим мозъка по-мързелив и по този начин по-податлив към манипулации. “Интернет е жива екосистема и трябва да подхождаме към нея, като към жив организъм, тъй като тя постоянно се адаптира. Например в “Тик-Ток” подрастващото поколение е много активно, а пък разпространението на визуалната информация е около 1000 пъти по-бързо разпространима от текстовата, което позволява много по-лесни внушения, с някои недотам ясни цели.” 

Според Златогор Минчев определени забрани, които се налагат в социалните мрежи, представляващи един особен вид цензура “няма да имат друг ефект, освен да откажат хората да ползват тази социална мрежа и да отидат към дарк-уеба. Младите също няма да възприемат добре тази мярка, тъй като те са много по-демократично настроени”.

Киберексперта смята, че предстоящото машинно гласуване в България е стъпка напред в разчупването на изборния процес “ но по никакъв начин не е иновация”.

“Идеята на машинното гласуване е да се ускори процеса по броенето, а не да направи гласуването по-достъпно”.

Според Златогор Минчев електронното гласуване трябва да се случи, но това ще стане след най-малко 4-5 години, тъй като “първо трябва да се избие инвестицията от 50 милиона лева”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20

С всеки ден намалява възможността за редовен кабинет

Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 15:38

Механизмът за определяне на МРЗ обезсмиля консултациите

След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г.  в страната става 1077 лв...

публикувано на 04.11.24 в 12:01

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42