Затоплянето на времето носи усещане за пролет, но само привидно. Такава е ситуацията и с ковид, който тръгва към финалните вълни, но лекарите предупреждават единодушно - вниманието да не отслабва и да се пазим.
С проф. Чавдар Стефанов слагаме акцент за важното: Той посочи, че е все още рано да се правят изводи за пандемията от Ковид-19, защото не знаем как ще се развият нещата с третата вълна.
Проф. д-р Чавдар Стефанов е преподавател в Медицински университет - Пловдив, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив и член на УС на Дружеството на анестезиолозите в България.
"Третата вълна е неминуема, и аз като човек, който се занимава с най - тежко болните пациенти съм за по-строги мерки, и то по-рано предприети", каза проф. Стефанов. По думите му трябва да се направи баланс, какво се предпочита в България, дали да заработи отново икономиката на пълни обороти, или да загинат повече хора.
Проф. Стефанов каза, че това, което се случва е, че все повече сравнително млади хора с Ковид-19, и то без придружаващи заболявания са пациенти на КАИЛ в УМБАЛ "Свети Георги".
"Тази болест не засяга само третата възраст, а на практика всички могат да се разболеят от коронавирусна инфекция", каза проф. Стефанов. Той посочи, че е много учуден от желанието на българите да не се ваксинират. Самият той се е ваксинирал, въпреки, че е преболедувал Ковид-19, сравнително леко за две седмици.
"Аз не виждам никаква обществена реакция в България, затова че няма ваксини, в ЕС има недоволсто и то ясно изразено", посочи анестезиологът. Той смята, че идеята ваксините да се поставят от общопрактикуващите лекари е обречена на неуспех.
"Днес в КАИЛ ситуация е спокойна, което показва, че мерките, които бяха взети в края на 2020 година показаха резултати", отчете проф. Стефанов. Той е за по-сериозни мерки, но от друга страна отчете, че най-много страда образованието у нас.
"Аз съм фрапиран от факта, че не повече от 20 % от учители искат да се ваксинират. Абсурдна е тази ситуация, учителите хем не искат да се ваксинират, хем не искат да се връщат в класните стаи", допълни още професорът.
Постковид синдром: "Известно е, че след преболедуване от Ковид-19 при един немалък процет има трайни последствия. Преди всичко се регистрира хорнична умора, болки в ставите и мускулите, откриват се тежки проблеми с паметта и при сърдечно - съдовата система, както и в белия дроб. Това ще бъде един сериозен здравно-социален проблем у нас. Точно това е още една причина да се ваксинираме," заключи проф. Стефанов.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..