В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианиста Галин Ганчев, в момента редовен студент (държи стипендията на име Тоба Ман) в Кралската Академия по Музика в Лондон, където изучава пиано с Иън Фаун-тин и акомпанимент с Майкъл Дюсек.
Галин Ганчев е роден в гр. Варна през 1996 г. във фамилия на музиканти. Баща му Ганчо Ганчев е диригент, а майка му Миглена Шишева е пианист и вокален педагог.
Младият пианист печели множество награди , като два пъти е носител на Голямата купа за инструменталисти и наградата за най-добро изпълнение на Шопен на Конкурса в Тръв-ег-лойс. През месец март 2012 година преминава успешно трите тура на Конкурса на радио BBC Shropshire и след изпълнението му със Шропширска филхармония, радио BBC – Shropshirе му връчва приза „Млад музикант на годината – 2012”.
Днес разговаряме за повратните моменти, за израстването в изкуството , за самосъзнаването на музиканта като такъв. За работата с педагозите, които Галин има шанса да срещне, и ролята им в неговото формиране като изключително успешен инструменталист.
През ноември, 2009 г., Галин Ганчев свири в Международен благотворителен концерт във Великобритания, организиран от мецената от Шропшир - Гарет Дженкинс, където и участва в програмата като равностоен партньор на реномирани професионални музиканти във Великобритания между които: Филип Грифитс, Стивън Гарнър, Сузи Алън, Джон Мур и др. През м.февруари 2010 г. печели престижната 5-годишна музикална стипендия на името на „Чарлз Бърни“ в Шрусбъри Скуул (Shrewsbury School) в Обединеното кралство (училището на Чарлз Дарвин) и става първия 100% стипендиант в областта на музиката. Същата година участва в Лятната музикална академия, в рамките на Международния музикален фестивал Варненско лято, в майсторския клас на световноизвестния британски пианист Майкъл Рол и е най-младия изпълнител в заключителния концерт на Академията.
През 2014г. следват отново поредица от участия в концерти, самостоятелни рецитали и записи осъществени в Обединеното кралство, а 2015г. още в началните си месеци е изпълнена с нови значими предизвикателства за младия български пианист: самостоятелен рецитал през м. януари в гр. Милано – Италия, концерт в Уигмор хол в Лондон през м. февруари, две изпълнения на Концерт № 3 за пиано и оркестър от С. Рахманинов със симфоничния оркестър на Шрусбъри диригент Джон Мур през м. март и четири самостоятелни рецитала - три в България през м. април и един в Шрусбъри през м. май.
От 2015 до момента Галин концертира като солист на значими събития и фестивали. Продължава да изнася и самостоятелни рецитали. В края на м. януари, 2018 той печели първа награда в клавирната секция на конкурса на Оксфорд Мюзик Фестивал в Оксфорд, след което взима участие и в други концерти и изнася рециатли в Оксфорд.
Започва да изнася и премиери на свои собствени композиции – първата, от които е неговото Ноктюрно в ми минор, оп.7 за соло пиано, за пръв път изсвирена на 1 май, 2017 година.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..