В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианиста Галин Ганчев, в момента редовен студент (държи стипендията на име Тоба Ман) в Кралската Академия по Музика в Лондон, където изучава пиано с Иън Фаун-тин и акомпанимент с Майкъл Дюсек.
Галин Ганчев е роден в гр. Варна през 1996 г. във фамилия на музиканти. Баща му Ганчо Ганчев е диригент, а майка му Миглена Шишева е пианист и вокален педагог.
Младият пианист печели множество награди , като два пъти е носител на Голямата купа за инструменталисти и наградата за най-добро изпълнение на Шопен на Конкурса в Тръв-ег-лойс. През месец март 2012 година преминава успешно трите тура на Конкурса на радио BBC Shropshire и след изпълнението му със Шропширска филхармония, радио BBC – Shropshirе му връчва приза „Млад музикант на годината – 2012”.
Днес разговаряме за повратните моменти, за израстването в изкуството , за самосъзнаването на музиканта като такъв. За работата с педагозите, които Галин има шанса да срещне, и ролята им в неговото формиране като изключително успешен инструменталист.
През ноември, 2009 г., Галин Ганчев свири в Международен благотворителен концерт във Великобритания, организиран от мецената от Шропшир - Гарет Дженкинс, където и участва в програмата като равностоен партньор на реномирани професионални музиканти във Великобритания между които: Филип Грифитс, Стивън Гарнър, Сузи Алън, Джон Мур и др. През м.февруари 2010 г. печели престижната 5-годишна музикална стипендия на името на „Чарлз Бърни“ в Шрусбъри Скуул (Shrewsbury School) в Обединеното кралство (училището на Чарлз Дарвин) и става първия 100% стипендиант в областта на музиката. Същата година участва в Лятната музикална академия, в рамките на Международния музикален фестивал Варненско лято, в майсторския клас на световноизвестния британски пианист Майкъл Рол и е най-младия изпълнител в заключителния концерт на Академията.
През 2014г. следват отново поредица от участия в концерти, самостоятелни рецитали и записи осъществени в Обединеното кралство, а 2015г. още в началните си месеци е изпълнена с нови значими предизвикателства за младия български пианист: самостоятелен рецитал през м. януари в гр. Милано – Италия, концерт в Уигмор хол в Лондон през м. февруари, две изпълнения на Концерт № 3 за пиано и оркестър от С. Рахманинов със симфоничния оркестър на Шрусбъри диригент Джон Мур през м. март и четири самостоятелни рецитала - три в България през м. април и един в Шрусбъри през м. май.
От 2015 до момента Галин концертира като солист на значими събития и фестивали. Продължава да изнася и самостоятелни рецитали. В края на м. януари, 2018 той печели първа награда в клавирната секция на конкурса на Оксфорд Мюзик Фестивал в Оксфорд, след което взима участие и в други концерти и изнася рециатли в Оксфорд.
Започва да изнася и премиери на свои собствени композиции – първата, от които е неговото Ноктюрно в ми минор, оп.7 за соло пиано, за пръв път изсвирена на 1 май, 2017 година.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..