Част от 596-те сребърни монети, открити при спасителни разкопки в близост до Голямата базилика и статуетката на Венера са някои от експонатите от Археологическия музей в Пловдив, които участват в централната зала на Националният археологически институт с музей при БАН в изложбата „Българска археология“.
Те са между най-атрактивните открития в изложбата с участие на още 16 музея с находки от днешните български земи от неолита ( VІ хилядолетие пр. Хр.) до Средновековието. Това разказа научният ръководител на обекта в Пловдив Елена Божинова.
Тя поясни, че обектът, от който са находките в голямата изложба в София се намира в Пловдив, на улица "Леонардо да Винчи" 13. Проучванията през 2020 година са преминали успешно, като там е разкрита мозайка, която е украсявала пода на сграда. Там се подготвя проект, с който ще се кандидатства за финансиране, за да стане възможно експониране на ценните мозаечни фрагменти.
"Археолозите вече описахме уникалните находки, които обогатиха историята на града ни", посочи археологът.
200 монети са акцент в изложбата в София, те са част от близо 750 сребърни и бронзови монети открити и в съседство. Освен тях е експонирана атрактивна бронзова апликация на антична колесница. На нея има бюст на Дионис, изключително прецизна, а също и теракота на богинята Венера, с височина 30 см.
Римската сграда в Пловдив е била изградена през II век, след това опожарена при нашествие на готите през 251 г. Има и открити надписи на част от находките, които предстои да разчете Николай Шаранков, един от най-известните епиграфи у нас.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..