Част от 596-те сребърни монети, открити при спасителни разкопки в близост до Голямата базилика и статуетката на Венера са някои от експонатите от Археологическия музей в Пловдив, които участват в централната зала на Националният археологически институт с музей при БАН в изложбата „Българска археология“.
Те са между най-атрактивните открития в изложбата с участие на още 16 музея с находки от днешните български земи от неолита ( VІ хилядолетие пр. Хр.) до Средновековието. Това разказа научният ръководител на обекта в Пловдив Елена Божинова.
Тя поясни, че обектът, от който са находките в голямата изложба в София се намира в Пловдив, на улица "Леонардо да Винчи" 13. Проучванията през 2020 година са преминали успешно, като там е разкрита мозайка, която е украсявала пода на сграда. Там се подготвя проект, с който ще се кандидатства за финансиране, за да стане възможно експониране на ценните мозаечни фрагменти.
"Археолозите вече описахме уникалните находки, които обогатиха историята на града ни", посочи археологът.
200 монети са акцент в изложбата в София, те са част от близо 750 сребърни и бронзови монети открити и в съседство. Освен тях е експонирана атрактивна бронзова апликация на антична колесница. На нея има бюст на Дионис, изключително прецизна, а също и теракота на богинята Венера, с височина 30 см.
Римската сграда в Пловдив е била изградена през II век, след това опожарена при нашествие на готите през 251 г. Има и открити надписи на част от находките, които предстои да разчете Николай Шаранков, един от най-известните епиграфи у нас.
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..