Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки може да намери своя светлина в музиката на Кърия

Петър Салчев
Снимка: Ани Петрова

Талантът на Армандо Антъни Кърия - по-известен само, като Чък Кърия, не може да бъде затворен в един жанр, той е крайъгълен камък в съвременната музика, каза пловдивският джаз музикант Петър Салчев. 

Усещанията и разбирането на музиката са строго субективни и когато става въпрос за голям артист, като отишлият си Кърия, Петър Салчев казва, че може да говори само от свое име и със своите усещания. “Джазът и интуитивната музика са основните направления на Кърия. Той ще бъде запомнен най-вече с прекрасните си колаборации с великия Майлс Дейвис (Miles Davis), Съркъл (Circle), Ретърн Ту Форевър (Return to forever) и т.н. 

Най-силно впечатление у Петър Салчев е оставил албумът на Кърия с Боби Макферин (Bobby Mcferrin). “Силно съм впечатлен от тази извънземна импровизация с Макферин, най-впечатляващата следа в музиката му е този албум”. 

Импровизациите на Кърия се характеризират и с използването на различни ефекти и технологии, като въпреки, че е представител на по-традиционното поколение на джаза “технологиите не са чужди за него, но те  са само допълнителни изразни средства, с които да покаже невъобразимия си талант” смята Салчев

“Със и без технологии Чък Кърия си е Чък Кърия.” 

За Салчев музиката на Кърия не е ограничена във времето и не е ограничена спрямо публиката, редица музиканти от различни поколения се уповават на Кърия, когато става дума за някой велик в интуитивната музика “аз наблюдавах как творчеството му се отрази на мои съмишленици и колеги, някои от тях доста по-малки от мен. Той е много завладяващ, вдъхновяяващ и провокиращ. Недокоснати и неосмислени територии в нашето съзнание той разкриваше с лекота. “

Салчев завърши с това, че “той е вдъхновител за всяко поколение артисти”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мария Астаджова с първа изложба в Пловдив

Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..

обновено на 27.11.24 в 13:51

Красимир Димовски представя "Тезеят в своя лабиринт"

Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café.  Романът  излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..

публикувано на 27.11.24 в 06:46

Ваня Итинова с изложба в галерия "Аспект"

Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..

публикувано на 27.11.24 в 06:41

Адела Пеева със специален "Златен ритон"

Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..

публикувано на 26.11.24 в 11:04

„Послание за небесност“ на Росен Кръстев във „Възраждане“

Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..

публикувано на 26.11.24 в 06:22