Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фонтанът с ябълката" може да е новият символ на Пловдив

7
"Фонтанът с ябълката"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

45-ма творци и общественици от Пловдив, между които Теодосий Спасов, Нери Терзиева, Любозар Фратев, художниците Ангел Гешев и Вихра Григорова, адвокатите Емилия Недва и Михаил Екимджиев, архитектите Валентин Маринов и Михаил Богданов, проф. Мария Шнитер и други, подкрепиха с подпис идеята на земеделския производител Красимир Кумчев и скулптора Цвятко Сиромашки  в центъра на града да се изгради „Фонтанът с ябълката“. 

"Скулптурната композиция няма да струва нищо на общината, искаме само да приеме дарението", коментира творческият тандем на първото представяне на проекта пред медиите. 

„Фонтанът с ябълката“ се ражда като идея преди година и половина. Красимир Кумчев, който има ябълкови градини в Пловдив и региона, разказва, че плодът може да стане новият символ на най-стария жив град в Европа:

"Причината за древността на Пловдив се корени в плодородността на Тракийското поле. На около 10 км оттук допреди 30 години беше най-голямото ябълково поле в света" - казва Кумчев.

Освен символ на плодородието, ябълката е и символ на познанието, а в скулптурната си композиция Цвятко Сиромашки обяснява, че  включва и каскадно течаща вода, за да напомня за още един от символите на Пловдив  - Марица. Реката в проекта е широка около 1,50-1,60 метра и дълга около 10 м. За място на Фонтана с ябълката тандемът предлага улица „Константин Иречек“ зад Джумая Джамия:

"Това пространство се построява след освобождението от турско робство - там е направена първата арка и се отбелязва  празника на водата", коментира Сиромашки.

Около 2 тона месинг ще са необходими за скулптурата и те вече са обещани от Министерството на отбраната, обявиха авторите на проекта. А средствата – между 100 и 120 хиляди лева ще се наберат от дарения: "Разбира се, ако ни дадат зелена светлина". 

Проектът е входиран в Общината на 11 февруари. Кметът Здравко Димитров коментира: "Това не мога аз лично да кажа там ли му е мястото, хубав ли е паметникът. Ще има комисии, има си хора, които отговарят за това, след това има ОбС, трябва да се гласува и така нататък".

А заместникът кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов сподели личното си мнение: "Може да му се мисли друго място, защото има възможността да се пренатовари обстановката. Факт е обаче процедурата - ще мине през Експертен съвет за устройство на територията, които на-разумно ще отсъдят дали там му е мястото или не."  

На  място, различно от улицата с името на Коснтантин Иречек, Красимир Кумчев и Цвятко Сиромашки не виждат Фонтана на ябълката. Заради символите и начина, по който те свързват пространството с времето в Пловдив. 

Подробности може да чуете в репортажа в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12

Откриват нова сцена в парк "Ружа" в Пловдив

С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..

публикувано на 30.11.24 в 07:05

Празнуваме Андреевден - прехода между есен и зима

На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол.  У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките.  Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..

публикувано на 30.11.24 в 07:01

Огнян Тодоров е новият председател на "Български музеи"

В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” .  За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..

публикувано на 29.11.24 в 17:02