Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди младежи без работа в Пловдив и областта

| обновено на 26.02.21 в 15:38

"По експертна оценка на агенцията по заетостта, засегнатите младежи, загубили работните си места заради ковидкризата, са около 26000. Това са 35% от всички потърсили услугите на агенцията" заяви преди Радио Пловдив началникът на отдел „Услуги по заетостта“ към Регионалната служба по заетостта-Пловдив Николай Димитров.

Младежите, които са се регистрирали като безработни от март до края на януари в бюрото по труда в Пловдив са 3052, каза Димитров. 

Той отбеляза, че е характерно за младежите  бързо да напускат регистрите за безработица. "Данните ни сочат, че за тях средното време за намиране на работа е около 10 месеца, на фона на 16 месеца за всички останали". 

Началникът на отдела смята, че това се дължи на по-голямата гъвкавост, която младежите притежават, но и това, че обезщетението за безработица при тях или напълно липсва или е в много малки размери. 

"От март 2020 до 31 януари на работа са постъпили на работа 1593 младежи, по заявени от тях работни места" отчита Николай Димитров.  

Стратегията, която агенцията по заетостта е предприела в национален мащаб е да насърчи и улесни начините, по които потенциалните работници комуникират с бъдещите работодатели. Мерките включват професионални консултации и събития, в които работодателите търсят работници, насърчаване за професионално развитие, както и улесняване на начините за осигуряване на стаж и дуално обучение. 

"Бюрото по труда ще работи да предотвратява трайната безработица като диверсифицира каналите си за подпомогане. Ние разполагаме с кадри в различни общности и в различни населени места, които ни помагат в идентифицирането на проблемните зони. Целим да информираме, че агенцията по заетостта не само събира статистика" подчертава Димитров. 

"Нивата на младежка безработица се очаква да спаднат с потушаването на кризата с пандемията". 

С постепенното разхлабване на мерките за справяне с коронакризата Димитров наблюдава засилена активност от страна на заведенията "те постоянно ни търсят за кадри, като се опитват и чрез нас да върнат служители, които са освободили по време на локдауните". 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56