Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари с протестно писмо до МЗ заради липса на ваксини

| обновено на 02.03.21 в 11:40

Липсата на флакони с ваксини продължава да бъде проблем на пловдивските общопрактикуващи лекари. Това каза в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив д-р Николай Влахов, общопрактикуващ лекар от ДКЦ-2.

„При всяко обещаване за получаване на нова пратка се започва една каскада от обаждания, че вече имаме ваксини и хората искат да се ваксинират. Обикновено моят отговор е, че до мен не са достигнали ваксини. Започват пререкания, че това е невъзможно, но действителността е точно такава. Пациентите ни обвиняват, че не съм получил ваксините и че не искам да ги имунизирам. Съобщенията по медиите, че има ваксини, а на пракика ние не разполагаме с тях поражда едно излишно напрежение между пациенти и общопрактикуващи лекари“, каза д-р Влахов.

Медикът заяви, че до този момент не е получил обаждане от РЗИ, че има ваксини и той може да отиде да вземе съответния брой флакони. Информация за наличието на ваксини и кога те ще бъдат получени в РЗИ се научава от Дружеството на общопрактикуващите лекари.

По този повод е подготвено официално протестно писмо на Дружеството на общопрактикуващите лекари до Министерството на здравеопазването. Целта е да се подобри положението и да се заяви готовността, че личните лекари са в готовност да започнат масовата ваксинация. Това обаче не се случва, заради липсата на достатъчно ваксини.

Основните въпроси от страна на пациентите са с коя ваксина да се ваксинират, дали ще има и други ваксини, освен тези, които са одобрени от ЕС, поясни д-р Влахов.

На този етап най-важният въпрос, на който личните лекари търсят отговор е дали ще има систематичост при доставките на ваксини, за да могат да бъдат направени схемите за имунизация на желаещите. 

Цялото интервю с д-р Николай Влахов може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Слави Василев

Казусът с референдума показва, че политиката е над закона

Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд относно рефередума за еврото като победа на правото над произвола на политическата класа. Държавният глава призова  народните представители да вземат неговото предложение и мотиви и да ги внесат в пленарна зала, да се произнесат ясно дали ще се съобразят ли с волята на хората, или ще я..

публикувано на 19.11.25 в 16:14

Бюджетът без корекции може да изкара и бизнеса на протест

Правителството одобри бюджета за 2026 година. Вчера той беше приет от комисията по бюджет и финанси, а днес парламентът включи първото му четене в седмичната си програма. Разискванията по проекта на финасовата рамка ще бъдат на 21 ноември - петък. Всичко това се случва без съгласието на бизнеса и синдикатите. От КТ "Подкрепа" обявиха, че..

публикувано на 19.11.25 в 14:39
Арменски хачкар в София

Арменският Хачкар е знак за идентичност и дар за Пловдив

Инициативен комитет от набор 1965 от арменското училище в Пловдив поиска да постави  Монументален декоративен елемент „Хачкар" в Пловдив, посветен на 1160-та годишнина от приемането на Християнствтото в България. Хачкарът ще бъде изграден  по каноните на хилядолетната арменска традиция върху монолитен блок от вулканичен туф в знак на огромната..

публикувано на 19.11.25 в 10:53
Светозар Гледачев

Бюджет 2026 натоварва икономиката

Проектобюджет 2026 натоварва икономиката. Така финансовият анализатор Светозар Гледачев определи параметрите му, които бяха гласувани на първо четене в бюджетната комисия в НС. По думите му случващото е популизъм за сметка на икономиката, който е започнал още от предходните години.   Той подчерта, че още тази година са започнали..

публикувано на 19.11.25 в 10:32

Съветници против продажбата на общински акции в „Свободна зона"

Групата на „Съединени за Пловдив“, която подкрепя управлението на кмета Костадин Димитров, ще гласува против продажбата на общинските акции в „Свободна зона – Пловдив“. Акционерният дял на Община Пловдив в дружеството е малко над 85%. Против продажбата са и съветниците от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“.  Това..

публикувано на 19.11.25 в 10:30