Каскетът ли управлява бомбето, или бомбето – каскета?
С тази образност е поставен социалният и философският конфликт в куклената постановка за възрастни „Бомбето“ по новелата на Йордан Радичков. Представлението е реализирано от Пловдивския Куклен театър с гост-режисьор Катя Петрова, която пък е поканила от своя страна за сценографията на спектакъла японката Рин Ямамура, възпитаничка на нашата НАТФИЗ.
Проблемите, разглеждани от мъдреца Радичков, са изцяло поставени на философска основа от типа на житейския парадокс, че човекът винаги си е въобразявал, че сам избира шапката си, без да си даде сметка, че именно шапката е онази, която избира него.
Има много изрази за шапки от вида на „Свалям ти шапка“, „Не се прави на дръж ми шапката“, "Шапка на тояга" и други, но шапката може да олицетворява дори социално разслоение – като работническа класа онагледена с каскет, а буржоазията представена с бомбе.
"В дадена ситуация каскетът управлява бомбето" - сподели Катя Петрова.
Бившият директор на театъра Виктор Бойчев, по чиято инициатива е започнала реализацията на спектакъла, изтъква мъдростта на Радичков като автор и дори пророк на съвремието.
Актьорът Димитър Николов-Шаблата пък определи шапките, като отредени роли в един цирк, в който играем всички.
Необходимо е да се подчертае, че изключителната сценография постановката дължи на японката Рин Ямамура.
„Само тя може да превърне ярката визия в знак, такава условност търсех“ – обосновава избора си на сценограф режисьорката Катя Петрова. Иначе Рин е завършила сценография в българския НАТФИЗ и вече 20 години живее и твори у нас.
"Не текстът - независимо на Шекспир или Радичков, трябва да се напасне към нас, а ние трябва да се напасваме с текста" - сподели Ямамура.
Анимацията в спектакъла е на Сотир Гелев, а музиката на Христо Йоцов.
Премиерата на спектакъла „Бомбето“ по Йордан Радичков е на 11 март в Пловдивския куклен театър.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..