"Зад всяка картина стои история. Може да се напише цял роман". Това казва пловдивският бизнесмен Димитър Георгиев, когото местните свързват с културното меценатство под тепетата. С част от личната си колекция, събирана в продължение на 30 години, той отвори галерия, която ще действа като музей и ще носи неговото име.
В експозицията, с която започва да се пише историята на новата галерия, няма живи автори, с изключение на няколко скулптора. Тук могат да се видят не само картини на Златю Бояджиев, Димитър Гюдженов, Цанко Лавренов, Иван Милев, Борис Георгиев и Борис Михайлов, на ранния Христо Явашев и единственият бюст на Иван Вазов от скулпотора Андрей Николов, запазил подписа на патриарха на българската литература. А и творби на чужденци, свързали живота и изкуството си със следосвобожденска България.
"Парадоксално или не, те са част от течението "Родно изкуство" - разказва художничката и изкуствовед Вихра Григорова, като посочва Ян Мърквичка.
Именно на Григорова е идеята творбите в галерията да са подредени не по хронология, а според темите, вълнували създателите им. В залите, запазила духа на Възраждането с обзавеждането, дърворезбата и рисуваната коприна по таваните, има и не често срещаните портрети на майки, картини с военна тематика, скулптура и керамика, допълва арт мениджърът на галерията проф.д-р Емилия Константинова.
По думите й, роялът в централната зала, е от клас, непоръчван у нас от 40 години. Сега той очаква музикантите да оживят картините. А цялото пространство да се насити с разлчини културни събития, сред които и литературни четения.
А защо изборът за официалното отваряне на вратите на новата галерия с картини на старите български майстори на 3-ти март Димитър Георгиев отгаваря така: "За да ни е хубаво на душата. За да се чувстваме горди не само с нашия национален празник, а да издирваме, да реставрираме, да опазваме и да ги изложим. Да не ги крием по сейфовете и депата, а да ги направим достояние на хората, които обичат това изкуство".
Репортаж с още истории за картините в експозицията и духа на освобождението в тях може да чуете в звуковия файл.
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатитва на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България. Както..
Повече от 50 изследователи от САЩ, Франция, Китай, Казахстан и България ще вземат участие в XII издание на международната научно-практическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“, организирана по традиция от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ. Събитието е най-значимият научен форум в Източна Европа, посветен на..
Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели. Срещата ще води поетесата Стефка Тотева. Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения. Като общественик Радинска създава през 2002 г...
Премиера на стихосбирката „И сея тишина“ на поетесата Яна Кременска ще се състои днес в Пловдив. Книгата ще представи Рамела Бохосян. Срещата с авторката е от 18:00 в Литературен салон на читалище "Алеко Константинов" - Пловдив. Яна Кременска е родена на 09.10.1967 г. във Враца, където живее и работи. По професия е журналист. Нейни..
Артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови се представят в съвместна изложба в галерия „Сигна“ на ул. „Христо Г.Данов“. И тримата са възпитаници на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а Преслав все още учи в училището. Евгений и Аглика са завършили висшето си образование във Великотърновския университет..