Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добре е да се ваксинират и хората, преболедували Ковид-19

Трябва да ваксинираме и децата преди следващата учебна година

| обновено на 08.03.21 в 11:38

На 8 март става точно една година от регистрирането на първия случай на Ковид-19 в България. Това бе в болницата в град Габрово с доказан пациент за вируса.

Днес задаваме още от важните въпроси за падемията, ваксините и стадния имунитет, новите реалности и областите в червено за третата вълна, разговор с епидемиолога д-р Христиана Бацелова от Медицински университет - Пловдив. По думите й все още сме далеч от колективния имунитет, но надеждата е във ваксините, които на този етап са три. 

"Предстои да бъде одобрена ваксината на Johnson & Johnson, а след това има още няколко ваксини, които до кратко време ще бъдат одобени. Има надежда, трябва ни да ваксинираме повече хора, като към тях ще бъдат прибавени и тези, които са преболедували и за кратко време имат някаква протекция към Ковид-19. За съжаление има още много да работим в тази насока по превенция на коронавируса", каза епидемиологът. 

За зелените коридори: "Да, бих казала, че бе добра идея, по-добре ваксините да не стоят във физерите и да бъдат приложени. Да, знам, че на хората не им бе приятно да чакат, но така е навсякъде в света. За съжаление няма как по-бързо, но беше важно да бъдат употребени тези ваксини."

"Паралелно с това, аз не съм привърженик на отварянаето на ресторантите и училищата, защото те са високорискови места. Обществото трябва да знае, че това, че е позволено да се отиде на ресторант не означава, че е безопасно да се отиде там", посочи д-р Бацелова. Тя посочи, че на определени места мерките се спазват, но има места, където не се спазват абсолютно никакви мерки. 

"Ако не спазваме мерките идва наложителен локдаун, тъй като става неизбежно. За съжаление в тези условия, училищата са необходимост в нашето общество, и ако трябва да избираме кое високорисково да се отвори - то това са училищата, там малки и големи се заразяват и формират т.нар. клъстери, някои от учениците са безсимптомни приносители, и разпространямат вируса, но на този етап училищата е преценено да функцуонират", допълни специалистът. 

За вариациите на вируса и ваксините: "Учените смятат, че ефективността е доказана за повечето щамове, като те се покриват от настоящите ваксини. Не се налага да се поставят нови дози на вече ваксинираните. Колкото по-бързо ние успеем да ваксинараме населнието, и това не важи само за България, а и навсякъде по света, то това ще ограничи възможността на вируса да се видоизменя. Има значение производството на различни типове ваксини, от различните държави, защото ето сега, много хора посещават африкански държави, като Занзибар. Връщат се голяма част от тях, при това заразени, защото там мерки не се спазват, и има риск."

"Надеждата е много голяма, свързана с ваксините. Позитивното е, че година след началото на пандемитя, вече имаме ваксини. Смятам, че сега ни предстои един тежък период поради нарастване на броя хоспитализирани, и тези настанени в интензивните отделения. От юни може да очакваме успокоение на обстновката", прогнозира д-р Христиана Бацелова. Тя каза, че антиваксърите посочват в твърденията си в социалните мрежи, че ваксините са най-голямото зло и намаляват имунитета, което не е вярно и научно доказано. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39

Община Пловдив оказва помощ на около 500 социално слаби

Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра..

публикувано на 17.01.25 в 09:09

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12