Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добре е да се ваксинират и хората, преболедували Ковид-19

Трябва да ваксинираме и децата преди следващата учебна година

| обновено на 08.03.21 в 11:38

На 8 март става точно една година от регистрирането на първия случай на Ковид-19 в България. Това бе в болницата в град Габрово с доказан пациент за вируса.

Днес задаваме още от важните въпроси за падемията, ваксините и стадния имунитет, новите реалности и областите в червено за третата вълна, разговор с епидемиолога д-р Христиана Бацелова от Медицински университет - Пловдив. По думите й все още сме далеч от колективния имунитет, но надеждата е във ваксините, които на този етап са три. 

"Предстои да бъде одобрена ваксината на Johnson & Johnson, а след това има още няколко ваксини, които до кратко време ще бъдат одобени. Има надежда, трябва ни да ваксинираме повече хора, като към тях ще бъдат прибавени и тези, които са преболедували и за кратко време имат някаква протекция към Ковид-19. За съжаление има още много да работим в тази насока по превенция на коронавируса", каза епидемиологът. 

За зелените коридори: "Да, бих казала, че бе добра идея, по-добре ваксините да не стоят във физерите и да бъдат приложени. Да, знам, че на хората не им бе приятно да чакат, но така е навсякъде в света. За съжаление няма как по-бързо, но беше важно да бъдат употребени тези ваксини."

"Паралелно с това, аз не съм привърженик на отварянаето на ресторантите и училищата, защото те са високорискови места. Обществото трябва да знае, че това, че е позволено да се отиде на ресторант не означава, че е безопасно да се отиде там", посочи д-р Бацелова. Тя посочи, че на определени места мерките се спазват, но има места, където не се спазват абсолютно никакви мерки. 

"Ако не спазваме мерките идва наложителен локдаун, тъй като става неизбежно. За съжаление в тези условия, училищата са необходимост в нашето общество, и ако трябва да избираме кое високорисково да се отвори - то това са училищата, там малки и големи се заразяват и формират т.нар. клъстери, някои от учениците са безсимптомни приносители, и разпространямат вируса, но на този етап училищата е преценено да функцуонират", допълни специалистът. 

За вариациите на вируса и ваксините: "Учените смятат, че ефективността е доказана за повечето щамове, като те се покриват от настоящите ваксини. Не се налага да се поставят нови дози на вече ваксинираните. Колкото по-бързо ние успеем да ваксинараме населнието, и това не важи само за България, а и навсякъде по света, то това ще ограничи възможността на вируса да се видоизменя. Има значение производството на различни типове ваксини, от различните държави, защото ето сега, много хора посещават африкански държави, като Занзибар. Връщат се голяма част от тях, при това заразени, защото там мерки не се спазват, и има риск."

"Надеждата е много голяма, свързана с ваксините. Позитивното е, че година след началото на пандемитя, вече имаме ваксини. Смятам, че сега ни предстои един тежък период поради нарастване на броя хоспитализирани, и тези настанени в интензивните отделения. От юни може да очакваме успокоение на обстновката", прогнозира д-р Христиана Бацелова. Тя каза, че антиваксърите посочват в твърденията си в социалните мрежи, че ваксините са най-голямото зло и намаляват имунитета, което не е вярно и научно доказано. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Страхът от Румъния възпира молдовците от еврочленство

Референдумът в Молдова за или против присъединяването в ЕС развълнува стария континент. Това се дължи не само на обрата при броенето, минималната разлика в полза на Брюксел, но и заради съмнението, изразено от президента на страната Мая Санду, че Русия купува гласове, които да спрат европейското развитие на страната. По последна информация,..

публикувано на 21.10.24 в 17:00

Ранната диагностика е ключът към успешното лечение

По повод Световния месец за борба с рака на гърдата, КОЦ – Пловдив организира кампания за безплатни прегледи и консултации за рак на млечната жлеза, която има за цел да акцентира върху профилактиката и  ранната диагностика.    В България всяка година се диагностицират между 3800 и 4000 жени с рак на  гърдата. Заболяването  е..

публикувано на 21.10.24 в 16:33

Социално-икономическите проблеми влияят на купения вот

За да имат възможност гражданите да гласуват независимо трябва да бъдат решени социоикономическите проблеми в малките населени места, т.е. властите да работят за привличане на нови работодатели, инвестииции, за подобряване на социалните услуги. Без такава политика ние няма да се справим с предпоставката за контролиране на вота. Това..

публикувано на 21.10.24 в 15:55

Нормално протича подготовката за вота в Пловдив и областта

Нормално протича подготовката за вота на 27 октомври – увери председателят на 16 РИК – Пловдив-град Калоян Сухоруков. 459 са секциите в града, като в 457 от тях ще има и машинно гласуване. Само в две секции в районите „Западен“ и „Тракия“ ще се упражнява само книжен вот, тъй като избирателите в тях са под 300 души. 3 са..

обновено на 21.10.24 в 11:42

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17