Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще победим вируса, но не скоро

"Аз давах дежурства и пред мен започна един нов стадий в живота ми. Такова движение, ден след ден, така минава времето през вълните на коронавируса" каза в интервю за Радио Пловдив началника на Инфекциозна клиника към Университетската болница „Свети Георги“ д-р Олиана Бойкинова.

"Този вирус донесе огромна социална, психическа и човешка промяна." 

Обмена на информация е бил ключов в началните стадии на развитие на коронавирусната пандемия. "От самото началото започнахме да използваме опита на колегите си. Преминахме през хлорокина, през ремдесивира, който все още използваме, преминахме през всички методи за третиране. Научихме се" - казва д-р Бойкинова. 

"Много се промени изгледа на нашата клиника, промени се състава, имаме много млади хора. Дойдоха като командировани, доброволци и останаха", дори в момента началникът на клиниката, сподели че кадри не им липсват, защото екипите са стиковани и осъзнават важността на действията си. 

"Има си определен стандарт за лечение, защото се знае, че това е ендотелит, възпаление на малките съдове с тромбози, които водят до всички останали клинични симптоми." 

За наблюденията си върху британския вариант на вируса д-р Бойкинова споделя, че тъй като нямат ресурса да секвенират проби - те виждат разликите само в това кой е носител и темпа на заразяване. "Не мога да кажа, че британският вариант има разлика в клиничното протичане, но ми прави впечатление, че идват повече млади хора и деца. Като някои от тях, в следствие на болестта отключиха захарна болест. А знаем, че захарната болест е един от основните рискови фактори при заразяване с ковид" - довърши Олиана Бойкинова. 

"Всичко е свързано от една страна със самия вирус - с неговата изменчивост. От друга страна - застава човека, с неговата имунна система - неговата защита, която е генетично предопределена. От трета страна се намесва и науката с ваксините. Крайният резултат ще бъде позитивен, но няма да бъде постигнат скоро." 

Не е голям процентът на повторно заразени, но болестта протича по-тежко. 

"При някои - оздравяването от ковид инфекцията може да продължи до месец-два, а при други последствията могат да останат напълно незабелязани до определен момент в живота, в който да се появят. Целта в момента е масовия имунитет, за да не може вируса да има кой да поразява. Но според мен това ще отнеме още поне година, защото са ни нужни 50-70% от световното население да са ваксинирани."

Относно скептицизма и неспазването на мерките д-р Бойкинова сподели, че "аз казвам на хората - вярвайте ми - този вирус го има и от него умират хора. Но страхът не е добър съветник - добрата лична хигиена, обаче, е. Сега е моментът да се обединим и да се борим заедно, а не да се делим на базата на разни небивалици и теории. Човек трябва да изпита нещо върху себе си, за да го оцени, а не да се съмнява в съществуването му".

Относно ситуацията в клиниката д-р Бойкинова бе категорична "104 души е максималният капацитет на инфекциозната клиника. На ръба сме. В момента са заети 90 места. Това е до днес - не знам утрешният ден какво ще ни донесе." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30