Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходима е втора Инфекциозна клиника в Пловдив

| обновено на 15.03.21 в 16:00

Третата вълна на кризата с  КОВИД-19 е реалност и натискът върху  болничната система вече е факт. Той много сериозно се усеща в УМБАЛ „Пловдив“, където над половината от легловата база за заразени с коронавирус вече е заета, а леглата за интензивно лечение – почти на  100%,  заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив директорът на болницата д-р Динчо Генев. 

Той подчерта, че се наблюдава увеличение на заболеваемостта сред по-младите хора и увери, че лечебното заведение ще увеличи броя на леглата за нови постъпващи, ако това се наложи.

Доктор Генев заяви, че предвид ситуацията в Пловдив е необходимо разкриване на втора Инфекциозна клиника. Ръководсвтото на болницата вече е започнало разговори с институциите за създаването на такова звено в УМБАЛ „Пловдив“. Новото инфекциозно отделение може да се помещава в една от сградите, които са в близост до болницата и в момента са пустеещи.

„Идеята е да има функциониращо инфекциозно отделение при нормални условия, а също и да има един „студен резерв“ с необходимите легла и оборудване, който при възникване на повторна епидемия, да бъде включен в действие“, обясни доктор Генев.

По думите му, това ще бъде един резерв от около 25-30 легла. Има няколко подходящи сгради наоколо, които дори са свързани с основната инфраструктура на болницата. За да се преотстъпят на лечебницата сградите се иска решение на областната управа и МЗ, а финансирането ще се обсъди допълнително, обясни шефът на УМБАЛ „Пловдив“. Според него спряната  имунизация с ваксината на АстраЗенека прилича повече  на своеобразна търговска война. Това вероятно се дължи на факта, че тази ваксина е доста по-евтина, а  ситуацията прилича на „ритане по кокалчетата“.

„България спокойно може да се справи с бързи темпове с имунизацията на населението“, категоричен беше доктор Генев.

Нужни са само регулярни доставки на количествата ваксини. За съжаление, липсата им в момента е проблем на целия ЕС.

Цялото интервю с доктор Динчо Генев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15