Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има търговски и геополитически елемент в дебата за ваксините

Изначално проблемът с ваксините е в капацитета на производството им, в много държави ваксиналната кампания все развива по- бавно, отколкото у нас дори, коменира в предаването "Точно днес" Петър Галев, оперативен директор на професионалната дигитална платформа за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Според него с напредването на процеса все повече хора ще искат да си поставят ваксина. Що се отнася до нарушеното доверие към препарата на "АстраЗенека" той отбеляза, че смъртните случаи, случили се в периода около ваксинацията, не са доказани като причинно - следствена връзка с нея. Сигурните случаи са, когато тежки реакции настъпят минути след поставянето. 

"Това, което наблюдаваме има компоненти на търговска война, на геополитическа война, защото светът за съжаление не успя да постигне единство по нито една тема, която стои пред човечеството - нито по замърсяването на околната среда, нито позатоплянето на климата, нито поздравните кризи. Силен е корпоротивният, а не научният глас", каза Петър Галев. По думите му сериозните учени по тази причина се въздържат от препоръки и оценки, защото познават "тясното гърло" на одобрение на препаратите.

По думите му здравият разум на хората ще надделее и ще приеме, че няма по- сигурен начин за предпазване, защото благодарение на васксините, хигиената и антибиотиците човечеството съществува в този си вид. 

Петър Галев прогнозира, че общественият имунитет в България и пъ.ното връщане към нормалния ни живот ще е през пролетта на следващата година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00