Напусна ни поетът Борис Роканов. В последните 30 години той даде на Пловдив повече пъстрота и дързост в арт пространството. Освен в литературата Роканов смело навлизаше и в дебрите на други изкуства – все още се коментират неговите проекти „Роканов и Ангелушев“, „Борис Роканов в пловдивската лудница“, "Стих и четка" и редица изяви на този автор в сферата на изобразителното и на модерното изкуство.
По негова идея през 90-те той и няколко журналисти правят „Фани Хил – свръхроман“, който е механична компилация от няколко класически произведения, като е търсена смислова връзка между фрагментите и запазването на някакъв сюжет.
В началото на 90-те той и поетът Ани Илков печатат стихотворенията си на обикновена амбалажна хартия, като я късат и раздават с автограф на почитатели.
Като един истински артист той беше почитан и отричан едновременно. Наричаха го Поета-скитник, Пъстрата птица Роканов, поетически пройдоха, постекспресиониста Роканов, барда-вагабонт...
А самият той беше лишен от всякаква скромност, като позакателно за това е заглавието на една от стихосбирките му: „Великолепни стихотворения от Борис Роканов”.
Откъс от стихотворението на Борис Роканов
Великолепно стихотворение за достъпните възможности на мойта възраст, или цялата истина за моя страх от празниците
...
Почти заспал, почти сънуващ,
аз не зная вярната посока,
ето слънцето, ето и луната,
има празник – няма празник,
днес ще съм любезен, утре – по-такъв.
Само аз и дамите с метлите
мерим улиците и празнуваме –
аз със мисълта да купя лук и чесън,
те пък – празника да изметат.
Сериалите са ми съседи вече,
сапунени герои продават сирене в магазина
и по улиците сричат свойте монолози.
Пак за Коледа изпекох цяла пуйка.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..