Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите са показвали точен усет кой да управлява

"Още от Освобождението българите създават  изградена демократична традиция за избори, показвали са, че имат точен усет кой да ги управлява", каза в интервю за Радио Пловдив Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив.

Първите избори в Княжество България са през 1879г. и са за Велико народно събрание. Те показват мъдрост при избора за управление на страната, изграждат линия на демократичност. Налагат ценз за кандидатите, и имуществен, и образователен. Кандидатът трябва да е на 21г., да има някакво имущество. Като до 1937г. право на гласуване имат само мъжете. 

Първите избори в Пловдив са през декември 1878г. за Общински съвет и кмет. По право в листите влизат църковни и някои изявени светски личности. Тези избори са касирани, заради спор , дали както е прието, главите на семействата, които по право влизат в листите , да  са по един от една къща/семейство, или по двама, защото в някои домове са живеели по две семейства. Изборите са касирани и проведени отново със същите резултати.

Една от особеностите за Пловдив е, че дълго време, партиите са делили своето влияние по квартали. Например  Каршиака е определян като мястото на Стамболовната партия.

Шивачев каза още, че изборите не са изключвали и побоища, и подмяна на изборни бюлетини, но това като цяло не е отстъпление от изборния демократизъм.  Като подчерта отново, че  българите до преврата през  1934г. и след това  до 1944г са показали, че имат точен усет при избора кой трябва да управлява страната и запазване на един демократичен режим.

Интервюто със Стефан Шивачев е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

РЕМ – Пловдив с трето издание на инициативата „Експонат на фокус”

Събитието, което ще се проведе на 1 април, от 17:30 часа е част от рубриката „Експонат на фокус“, която РЕМ – Пловдив започна в края на миналата година. На първото събитие беше показан сандъкът на пловдивския митрополит Натанаил Охридски и неговият митрополитски жезъл. Личността на митрополит Натанаил Охридски е сред достойните и важни фигури в..

обновено на 01.04.25 в 14:34

Великите европейци - Ференц Лист

Знаете ли какво е „листомания”? Не, не е мания по лист хартия или по листа от дърво. Листомания е същият обществен феномен като „бийтълсмания”, но 120 години по-рано. Негов обект е великият унгарски композитор и виртуозен пианист Ференц Лист. Поетът Хайне въвежда термина листомания в едно свое есе от 1844, когато Лист е на 33. С тази дума той..

публикувано на 01.04.25 в 10:22

Росен Кукушев представя новата си стихосбирка в Пловдив

Стихосбирката "Завръщане в Александрия" на Росен Кукушев ще бъде представена в Пловдив - утре на 2 април, от 18:30 часа в Bee Bop Cafe. За книгата ще говорят Силвия Димитрова и Владислав Христов, който е редактор на стихосбирката. С участието на автора Росен Кукушев. Авторът е роден на 16 февруари 1983 г. Завършва „Международни отношения“ и..

публикувано на 01.04.25 в 09:15
Доц. Видин Сукарев

Пловдивски историк изследва архива на майор Райчо Николов

532 страници е най-новото издание на РИМ-Пловдив "Архивът на майор Райчо Николов" . Автор на това издание е историкът доц. Видин Сукарев . "Това всъщност е архивът  и на неговото семейство, разказа в програма "Точно днес" на Радио Пловдив историкът от РИМ-Пловдив. По думите му около шест години е работил по  тази книга. "Имах желание и..

публикувано на 31.03.25 в 10:57

Преге - предаване за света на книгите, 29.03. - 04.04.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 29.03. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Валерий Брюсов. Последните страници от дневника на една жена. 108 стр., ок. 2А, Фама 1, 2025. Габриел Гарсия Маркес. В лош час. 204 стр., тв. к. ок. 5А, Лъчезар Минчев, 2025. Хайнрих..

публикувано на 31.03.25 в 09:25