Нагласите за ваксиниране търпят развитие на фона на нестихващата пандемия и постоянно нарастващия брой на заразените у нас от началото на март, констатират социолозите.
Вижда се значителна промяна от началото на март, когато започна трета вълна, стан ясно, че пандемята не стихва в световен мащаб, че щамовете се множат, коментира Лидия Йорданова, собственик на агенция „Екзакта“.
Всичко това според нея е накарало хората да се замслят, понеже динамичните процеси в пандемията водят до прагматизация на съзнанието.
Голямата новина в изследването е, че колебаещите се, отпреди близо два месеца, дали да се ваксинират изобщо, днес се превръщат в крупен масив. Те, макар и с неохота признават, че ще трябва да се ваксинират, за да водят нормален живот. Този дял е аналогично висок в различните обществени групи и прослойки от населението.
Това довежда до тези 40,6 % процента от българите, които си казват – ще ми се наложи да се ваксинирам. Към тях се добавят и другата група, която поначало пристъпва с убеждене към имунизацията. 6,7 процента посочват, че вече са се ваксинирали, а 15,5 на сто са се записали и чакат да се ваксинират.
Така, общо 62,8 на сто от интервюираните българи в настоящото изследване мислят, че пътят им към бъдещ нормален живот минава през ваксиниране, обобщават анализаторите.
В момента страхът от неползването на ваксина е по-голям от притеснението от самите ваксини, казва Лидия Йорданова.
Сред желаещите имунизация преобладават хора образовани, работещи, над 40 г. и възрастовата група 60+. Такива по-често са столичани,жители на големите градове, висшисти и хора на възраст над 30 години.
Има и голяма група, с твърдо убеждение срещу ваксинацията.
Техният дял е 37,2 %, главно хора на възраст под 40 години и сред жители на малките градове и села в страната. Те са по-скоро млади, повечето са мъже, които се изживяват като „безстрашни“, смята Лидия Йорданова.
По думите и, сравнението на тези данни с предишни данни на "Екзакта" по темата, показва, че доскоро колебаещите се как да постъпят започват да възприемат все по-отчетливо ваксинирането като условие за водене на нормален живот. Според нея, може да се очаква, че нагласите „За“ ваксинирането ще продължат да се променят именно в тази посока.
Като цяло, на ваксината вече се гледа като „входен билет“ за свобода, обобщава социологът Лидия Йорданова.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..