Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На ваксината вече се гледа като „входен билет“ за свобода

Немалко българи преосмислят позициите си за ваксинирането срещу COVID-19, показват данни от национално изследване на "Екзакта Рисърч Груп" за пълнолетното население на страната, проведено в периода 12-20 март със собствени средства сред 1005 пълнолетни лица в 123 гнезда в 90 населени места на страната.

Нагласите за ваксиниране търпят развитие на фона на нестихващата пандемия и постоянно нарастващия брой на заразените у нас от началото на март, констатират социолозите.

Вижда се значителна промяна от началото на март, когато започна трета вълна, стан ясно, че пандемята не стихва в световен мащаб, че щамовете се множат, коментира  Лидия Йорданова, собственик на агенция „Екзакта“.

Всичко това според нея е накарало хората да се замслят, понеже динамичните процеси в пандемията водят до прагматизация на съзнанието.

Голямата новина в изследването е, че колебаещите се, отпреди близо два месеца, дали да се ваксинират изобщо,  днес се превръщат  в крупен масив. Те, макар и с неохота признават, че ще трябва да се ваксинират, за да водят нормален живот.   Този дял е аналогично висок в различните обществени групи и прослойки от населението.

Това довежда до тези  40,6 % процента от българите, които си казват – ще ми се наложи да се ваксинирам.  Към тях се добавят и другата група,  която поначало пристъпва с убеждене към имунизацията.  6,7 процента посочват, че вече са се ваксинирали, а 15,5 на сто са се записали и чакат да се ваксинират.

Така, общо 62,8 на сто от интервюираните българи в настоящото изследване мислят, че пътят им към бъдещ нормален живот минава през ваксиниране, обобщават анализаторите.

В момента страхът от неползването на ваксина е по-голям от притеснението от самите ваксини, казва Лидия Йорданова.  

Сред желаещите имунизация преобладават хора образовани, работещи, над 40 г. и възрастовата група 60+.  Такива по-често са столичани,жители на големите градове,  висшисти и хора на възраст над 30 години.

Има и голяма група, с твърдо убеждение срещу ваксинацията.  

Техният дял е 37,2 %, главно  хора на възраст под 40 години и сред жители на малките градове и села в страната. Те са по-скоро млади, повечето са мъже, които се изживяват като  „безстрашни“, смята Лидия Йорданова.

По думите и, сравнението на тези данни с предишни данни на "Екзакта" по темата, показва, че доскоро колебаещите се как да постъпят започват да възприемат все по-отчетливо ваксинирането като условие за водене на нормален живот.  Според  нея, може да се очаква, че нагласите „За“ ваксинирането ще продължат да се променят именно в тази посока.

Като цяло, на ваксината вече се гледа като „входен билет“ за свобода, обобщава социологът Лидия Йорданова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28