В програма "Точно днес" говорим с Красимир Грудев, председател на УС на Националното сдружение на частните болници, които са за по-справедливо разпределение на средствата за лечение на Ковид-19. Той е управител на МБАЛ "Тримонциум" в Пловдив.
В Пловдив 3/4 от местата в болниците са заети от пациенти с инфекцията, свободни са 120 легла в третата вълна на епидемията.
Красимир Грудев посочи: "За съжаление пациентите в болниците рязко се увеличиха след февруари, преди третата вълна броя на заетите легла бе над 300, сега вече са над 800 заети легла. Имаме проблеми, имаме вълна в Пловдив, но се справяме с лечението. Всички болници действаме в пълна координация помежду си, и когато се влоши състоянието на пациент, той се превежда в някое от интензивните звена. В МБАЛ "Тримуноциум" има 24 легла за лечение на Ковид-19, или 40% от капацинета на болницата. Към неделя са заети 18 легла, такова е положението и в другите лечебни заведения с ковид отделения.
По повод на изказаната позиция на Българската болнична асоциация Грудев отбеляза, че всички частни лечебни заведения настояват през март за диференцирано финансиране при лечение на ковид инфекцията. Има доста голяма разлика при лечението, особено при леки и средно тежки пациенти и тези в реанимациите, отчете Грудев. Той уточни, че имат собствено поручване сред членовете на НСЧБ, като то сочи, че при средно тежките случаи са нужни от 2000 до 3000 лева. При интензивните грижи за пациент лечението стига до десетки хиляди лева.
Сега НЗОК заплаща 1200 лева за пациент с Ковид-19.
"Компенсираме част от разходите с плащания по методика на НЗОК, и ако не се достигнат бюджетите, Касата плаща 85% за месеца, и по отношение на труда на медиците, с целевите средства за работа на първа линия", допълни още Красимир Грудев. Той каза, че може да се стигне и до задлъжнялост на част от лечебните заведения, ако не се предприемат мерки в тази насока.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..