Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Настояваме за диференцирано плащане за лечението на Ковид-19

НСЧБ: Искаме дългосрочно остойностяване на пътеките от НЗОК

В програма "Точно днес" говорим с Красимир Грудев, председател на УС на Националното сдружение на частните болници, които са за по-справедливо разпределение на средствата за лечение на Ковид-19. Той е управител на МБАЛ "Тримонциум" в Пловдив.

В Пловдив 3/4 от местата в болниците са заети от пациенти с инфекцията, свободни са 120 легла в третата вълна на епидемията.

Красимир Грудев посочи: "За съжаление пациентите в болниците рязко се увеличиха след февруари, преди третата вълна броя на заетите легла бе над 300, сега вече са над 800 заети легла. Имаме проблеми, имаме вълна в Пловдив, но се справяме с лечението. Всички болници действаме в пълна координация помежду си, и когато се влоши състоянието на пациент, той се превежда в някое от интензивните звена. В МБАЛ "Тримуноциум" има 24 легла за лечение на Ковид-19, или 40% от капацинета на болницата. Към неделя са заети 18 легла, такова е положението и в другите лечебни заведения с ковид отделения. 

По повод на изказаната позиция на Българската болнична асоциация Грудев отбеляза, че всички частни лечебни заведения настояват през март за диференцирано финансиране при лечение на ковид инфекцията. Има доста голяма разлика при лечението, особено при леки и средно тежки пациенти и тези в реанимациите, отчете Грудев. Той уточни, че имат собствено поручване сред членовете на НСЧБ, като то сочи, че при средно тежките случаи са нужни от 2000 до 3000 лева. При интензивните грижи за пациент лечението стига до десетки хиляди лева. 

Сега НЗОК заплаща 1200 лева за пациент с Ковид-19. 

"Компенсираме част от разходите с плащания по методика на НЗОК, и ако не се достигнат бюджетите, Касата плаща 85% за месеца, и по отношение на труда на медиците, с целевите средства за работа на първа линия", допълни още Красимир Грудев. Той каза, че може да се стигне и до задлъжнялост на част от лечебните заведения, ако не се предприемат мерки в тази насока. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03