В програма "Точно днес" говорим с Красимир Грудев, председател на УС на Националното сдружение на частните болници, които са за по-справедливо разпределение на средствата за лечение на Ковид-19. Той е управител на МБАЛ "Тримонциум" в Пловдив.
В Пловдив 3/4 от местата в болниците са заети от пациенти с инфекцията, свободни са 120 легла в третата вълна на епидемията.
Красимир Грудев посочи: "За съжаление пациентите в болниците рязко се увеличиха след февруари, преди третата вълна броя на заетите легла бе над 300, сега вече са над 800 заети легла. Имаме проблеми, имаме вълна в Пловдив, но се справяме с лечението. Всички болници действаме в пълна координация помежду си, и когато се влоши състоянието на пациент, той се превежда в някое от интензивните звена. В МБАЛ "Тримуноциум" има 24 легла за лечение на Ковид-19, или 40% от капацинета на болницата. Към неделя са заети 18 легла, такова е положението и в другите лечебни заведения с ковид отделения.
По повод на изказаната позиция на Българската болнична асоциация Грудев отбеляза, че всички частни лечебни заведения настояват през март за диференцирано финансиране при лечение на ковид инфекцията. Има доста голяма разлика при лечението, особено при леки и средно тежки пациенти и тези в реанимациите, отчете Грудев. Той уточни, че имат собствено поручване сред членовете на НСЧБ, като то сочи, че при средно тежките случаи са нужни от 2000 до 3000 лева. При интензивните грижи за пациент лечението стига до десетки хиляди лева.
Сега НЗОК заплаща 1200 лева за пациент с Ковид-19.
"Компенсираме част от разходите с плащания по методика на НЗОК, и ако не се достигнат бюджетите, Касата плаща 85% за месеца, и по отношение на труда на медиците, с целевите средства за работа на първа линия", допълни още Красимир Грудев. Той каза, че може да се стигне и до задлъжнялост на част от лечебните заведения, ако не се предприемат мерки в тази насока.
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..