Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да показваме, че се адаптираме и така да помагаме на децата

| обновено на 29.03.21 в 10:48

Разговор с психолога доц. д-р Маргарита Бакрачева за смяната на часа в условия на пандемия, както и за психиката на децата и учениците, които са обратно на обучение пред лаптопа, за да спазваме мерките, наложени от поредния локдаун.

Доц. Бакрачева каза, че всички се надяваме влизането в лятно часове време да бъде за последно тази година. Тя припомни ангажимента на ЕК във връзка с предстоящо гласуване за отпадане на въртенето на стрелките. Всикчо това е свързано с необходимата адаптация, защото всяка една промяна се отразява на начина, по който се чувстваме. "Изисква се една седмица за настройка на организма, за да премине на нови обороти", посочи психологът. Според нея не се стига до тежки усложнения при повечето хора, но дори при напълно здрави хора има стрес, и хубавото е само това, че имаме по-дълга част на светлата част на деня.

"Единодушното е доказано, че колкото по-дълга е светлата част на деня, толкова хората се чувстват по-добре. Това е едно от нещата, които прави хората щастливи", посочи още д-р Бакрачева. Тя заяви, че трябва да приемем ясна рамка и в тази насока.

Темата за учениците в онлайн обучението: Децата не са самосотятелни единици, те са част от общуването и попиват цялата информация на несигурността, в която всички сме принудени да живеем днес по време на епидемята. Ситуацията с Ковид-19 се променя ежедневно и това предизвиква най-голям стрес у децата ни. Това говорене за епидемията се отразява на родителите, които пък предават всичко на децата и юношите. Най - голямото предизвикателстно е изграждане на нагласата, че ще продължаваме да живеем при неопределени условия. Това, на което можем да разчитаме са нашите вътрешни ресурси и трябва да ги познаваме. Децата и юношите искат резултати тук и сега и намиране на нова рамка, към която трябва да се ориентираме е доста трудно. Нагласата на децата сега е, не да прочетем цяла книга, или да гледаме цял филм, а да е нещо в резюмиран вид, за да стигне до тях информацията. 

"Да покажем на младите хора как ние самите се справяме с нещата, ние изпитваме страхове и гняв, но насочваме усилията към целите и възможностите, които са пред нас. Например, планиране на семейната почивка, въпреки това е важно да създадем усещане, че ще има такава", обясни реакцията за помощ към децата в моменти, като този с пандемията и локдауна доц. Маргарита Бакрачева. 

Ваксините и кризата с Ковид-19: Нещата са поляризирани и понякога е трудно да приемем несигурността. Хората трябва да намерят информация за ваксините и да я ползват адекватно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49