Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврейският празник "Пèсах" е в разгара си

"Пèсах" не трябва да се бърка с "Великден", казва Кристиян Ангелов - координатор на младежките програми към обществото на евреите "Шалом" в Пловдив. 

"Този празник е най-вече за свободата, за "Изхода", за освобождаването на нашите предци от земите на египтяните. Преди повече от 2000 години евреите са били роби в Египет, като постоянните борби, довеждат до това фараонът да реши да ни освободи, но ни дава само един ден, за да си тръгнем. Така гласи историята" споделя Кристиян Ангелов. 

"След това Мойсей предвожда народа ни из пустинята цели 40 години, за да може поколението да се смени и робското самосъзнание да изчезне" уточни той. 

"В момента сме в 8-те дни на празника (27.03-04.04), като първата вечеря от празника се нарича "Седер" или "Седерна вечеря". По време на вечерята ритуалите, които се извършват, напомнят на последните дни преди и първите дни след "Изхода" на еврейския народ от Египет". 

"Например, по време на "Пèсах", ние ядем само безквасов хляб, който не съдържа мая. Този хляб, наречен "Маца" е основна част от "Седерна вечеря", защото това е хлябът яден от предците ни, тъй като е възможно да бъде приготвен за малко време, точно колко са имали евреите при напускането на Египет" - споделя развълнънувано младежкият координатор. 

"Пèсах" е празник, който успява да сплоти семейство, тъй като свободната воля и възможността за осъзнаване на свободата водят точно до това. Ние имаме пример и време за осмисляне на тази дума" - разказа Кристиян Ангелов. 

"Ако не се намирахме в пандемия - почти цялата пловдивска еврейска общност щеше да се събере на "Седерната вечеря". Не мога да опиша колко е вълнуващо да видиш толкова много хора да пеят, да танцуват и да се забавляват" завърши младото лице на ОЕ "Шалом".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От Париж до Пловдив, за да учиш народно пеене

Защо едно българско момиче, родено в сърцето на Франция, избира да се върне в родния град на своята майка – Пловдив? Отговорът на този въпрос ни дава историята на Лина Топал и нейното семейство, което от 35  години живее в Париж. Преди четири години Лина решава, че ще учи народно пеене и идва в Пловдив сама. Сега тя е ученичка в 11 клас в НУМТИ..

публикувано на 01.11.24 в 16:00

Връчиха награда "Златен век" на бизнесмена Любозар Фратев

Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата  Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос  в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на  редица..

публикувано на 01.11.24 в 10:57

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

публикувано на 01.11.24 в 09:58

Художникът Стоян Дечев открива изложба в Смолян

Преподавателят в Националната художествена академия доц. Стоян Дечев организира три събития в Смолян, посветени на 1 ноември – Ден на будителите.  Днес ще се открие с амостоятелна изложба на Стоян Дечев в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата – Смолян. Тя ще продължи до 15 ноември, откриването е тази вечер от 18:00..

публикувано на 01.11.24 в 09:42

Множество прояви за Деня на народните будители в Пловдив

Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати.   От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на..

обновено на 01.11.24 в 08:40