Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генетичната генеалогия и родовите връзки

| обновено на 29.03.21 в 16:46
Мариян Иванов, д-р по теоретична физика от Университета в Кьолн
Снимка: Nonverbal | Bildkommunikation

Всички сме свързани и все повече научни доказателства, ни водят към това. Темата за генетичната генеалогия и родовите връзки провокира желанието ни да потърсим повече информация за начина, по който се случват нещата. Информация, базирана на научна основа. Информация свързана с нашите български корени, с балканските ни гени и общото ни минало. 

Казват, че само на български думата „природа“, може да се разбира и като „при рода“, при своя род и групата, към която принадлежиш. А, в природата няма нищо случайно и нищо безполезно.

Мариян Иванов е пловдивчанин, който над 20 години живее в Германия. Женен, с две деца. Той е доктор по теоретична физика, от Университета в Кьолн, преподавател в училище. От 7 години, Мариян Иванов се занимава активно с темата за гените и родовите връзки, и заедно с още с 4-ма българи е администратор на проекта „Central Balkan Mountains DNA Project“.

В неделния „Шейкър“, с  него си говорим за видовете генетични тестове, за възможностите, които те ни дават, за родовите ни връзки и за генетичната генеалогия, като такава. Въпросът, с който започваме разговора е свързан с началото на неговата работа и интереса му, по тази тема. 

Чуйте повече, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обновяват читалището в Кричим по проект за 5,6 млн. лв.

Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..

публикувано на 28.11.24 в 13:31

Стихове на Стефка Тотева и Яна Дековска в "Книга без автограф"

Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й,  нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..

публикувано на 28.11.24 в 06:05

Мария Астаджова с първа изложба в Пловдив

Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..

обновено на 27.11.24 в 13:51

Красимир Димовски представя "Тезеят в своя лабиринт"

Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café.  Романът  излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..

публикувано на 27.11.24 в 06:46

Ваня Итинова с изложба в галерия "Аспект"

Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..

публикувано на 27.11.24 в 06:41