Петата мeждународна конференция върху детското развитие започва днес в Медицински университет – Пловдив. В продължение на два дни специалисти по детско здраве ще споделят знания и опит по две основни теми – Ранна диагноза на нарушенията в нервно-психическото развитие и Лечими нарушения на нервно-психическото развитие.
Двете актуални направления отразяват напредъка в генната терапия на редица болести с нарушения в нервно-психическото развитие (НПР) на децата, както и в организацията и методологията на контрола.
Програмата предвижда участие на над 30 лектори от пет университета в България и два от чужбина – всички те са специалисти по детско здраве с доказан опит и репутация. В онлайн събитието ще се включат над 180 участници днес и утре.
За първи път програмата предвижда сесия с кратки презентации – до 5 минути, по време на която заведения, извършващи диагностика и интервенция при нарушение на НПР, ще представят своята дейност.
Грижата за детското здраве в научен и обществен аспект винаги е била основна цел на Катедрата по педиатрия и медицинска генетика при МУ - Пловдив, която чества 75-годишен юбилей тази година. Настоящето събитие, както и всички предишни, се осъществяват с помощта на МУ-Пловдив и са под егидата на Българската педиатрична асоциация(БПА). В Пловдив, модератор на няколко от панелите в конференцията е проф. Владимир Пилософ, председател на БПА.
Поради епидемичната обстановка в страната тазгодишната конференция ще се проведе в електронна среда и участието е напълно безплатно.
По темата интервю с проф. д-р Иван Иванов дм, ръководител на катедрата по Педиатрия и медицинска генетика в МУ-Пловдив.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..