Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противоречията за ваксините увеличават страха на хората

Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Противоречивата информация за ваксинацията срещу коорнавируса не може да успокои хората след всичко, което се изговори за бързото  приготвяне на вкасината, това, че не са изпитани и не са известни дългосрочните ефекти. Като добавим и спирането, и пускането на "Астра Зенека" не мисля, че да хората  скоро могат да бъдат спокойни, както когато се ваксинират срещу други болести като морбили, коклюш, театанус. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  с д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. 

Според него всички тези притеснения са обективни и естествени като процес, тъй като фармацевтичните компании реагираха много бързо на предизвикателството като изработиха в рекордно кратки срокове тези ваксини и е нормално да има неща, които не са съвсем ясни и проблемите да се показват сега при масовата ваксинация. 

На крачка сме от това доброволната ваксина да стане задължителна, каза още  д-р Кацаров в коментара си по повод  взето преди ден решение на  Европейския съд по правата на човека решение относно задължителна ваксинация на  децата в Чехия и ваксинационните паспорти като условие за пътуване или работа.  

Недопустимо е правата на хората да се ограничават на базата на това дали имаш или нямаш ваксина, имаш или нямаш имунитет, отбеляза д-р Стойчо Кацаров. 

След години вероятно ще имаме яснота за дългосрочните ефекти от ваксините срещу коронавируса. Традиционно от срока за изработването на една ваксина и пускането й на пазара минават 10 години. Не бива обаче с лекота да сравняваме не само ваксините срещу различните заболявания, но и самите заболявания, каза още д-р Кацаров. 

Смъртността от морбили, детски парлич или дифтерия е много по-висока отколкото от коронавирус. При  опасните инфекции, които причиняват смърт при 30 или 50 % от заразените, имунизацията си заслужава, дори и да има риск от странични реакции, тъй като това ти спасява живота.  При коронавируса обаче е е точно така - смъртността е по-висока от сезонен грип, но няма нищо общо от тази при опасните инфекции. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28