Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоречията за ваксините увеличават страха на хората

Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Противоречивата информация за ваксинацията срещу коорнавируса не може да успокои хората след всичко, което се изговори за бързото  приготвяне на вкасината, това, че не са изпитани и не са известни дългосрочните ефекти. Като добавим и спирането, и пускането на "Астра Зенека" не мисля, че да хората  скоро могат да бъдат спокойни, както когато се ваксинират срещу други болести като морбили, коклюш, театанус. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  с д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. 

Според него всички тези притеснения са обективни и естествени като процес, тъй като фармацевтичните компании реагираха много бързо на предизвикателството като изработиха в рекордно кратки срокове тези ваксини и е нормално да има неща, които не са съвсем ясни и проблемите да се показват сега при масовата ваксинация. 

На крачка сме от това доброволната ваксина да стане задължителна, каза още  д-р Кацаров в коментара си по повод  взето преди ден решение на  Европейския съд по правата на човека решение относно задължителна ваксинация на  децата в Чехия и ваксинационните паспорти като условие за пътуване или работа.  

Недопустимо е правата на хората да се ограничават на базата на това дали имаш или нямаш ваксина, имаш или нямаш имунитет, отбеляза д-р Стойчо Кацаров. 

След години вероятно ще имаме яснота за дългосрочните ефекти от ваксините срещу коронавируса. Традиционно от срока за изработването на една ваксина и пускането й на пазара минават 10 години. Не бива обаче с лекота да сравняваме не само ваксините срещу различните заболявания, но и самите заболявания, каза още д-р Кацаров. 

Смъртността от морбили, детски парлич или дифтерия е много по-висока отколкото от коронавирус. При  опасните инфекции, които причиняват смърт при 30 или 50 % от заразените, имунизацията си заслужава, дори и да има риск от странични реакции, тъй като това ти спасява живота.  При коронавируса обаче е е точно така - смъртността е по-висока от сезонен грип, но няма нищо общо от тази при опасните инфекции. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55