СЗО настоява имунизациите с ваксините на АстраЗенека и Джонсън и Джонсън да продължи, защото ползите са повече, отколкото образуването на тромбоемболия, заяви в интервю за Радио Пловдив представляващият СЗО в България доц. Михаил Околийски. „Знам, че много страни изчакват валидна научна информация, но настроенията, които се създават не благоприятстват доверието във ваксините, а ползите от тях са несравнимо по- големи“, подчерта той.
За взаимозаменяемостта на ваксините и трябва ли хората с първа доза АстраЗенека да си поставят РНК-ваксина
По- скоро към момента научната общност и СЗО са се обединили да не се поставя втора различна ваксина. Смята се, че надеждността на ваксината, която е над 90 на сто ефективна, дава защита на човека, която ще го предпази от тежко прекарване на болестта, от това той да бъде хоспитализиран и от потенциална смърт. Няма достатъчно клинични изследвания, които да докажат, че ваксините може да са взаимозаменяеми.
Трябва да бъде анализирано как да се постъпи с хората, които ще откажат да си поставят втора доза от ваксината на АстраЗенека, но те нямат причини да не си поставят втората игла. Ако останат само с една доза, тя е само инициална и не дава нужната защита от Ковид-19.
Тези екстравагантни предложения да се постави втора доза от РНК въобще не знаем дали ще сработят. Д-р Антъни Фаучи от САЩ вчера каза същото, че не се препоръчва да се смесват ваксините. Тази истерия, която се създава и около Джонсън и Джонсън е може би част от търговски и политически битки, но по никакъв начин не компрометира ефикасността и на двете ваксини. Те са много добри ваксини, с добро действие и с висока защита. На фона на недостига на ваксините, не знам дали българите си дават сметка, че имат достъп до векторните ваксини, което ни поставя в привилигеровано положение.
За ваксинационния план
Предстои да видим как ще се развият и политически събития у нас или ще предстои криза. Необходима е една добра комуникационна стратегия, каквато нямаше до момента. У нас възрастните хора не бяха ваксинирани. 80 на сто в Обединеното кралство на възраст над 70 години са ваксинирани, а у нас с тези "зелени коридори" се подмени идеята най- уязвимите да бъдат имунизирани първи. Тук ваксини получиха младите хора, които са по- малко уязвими.
За разнопосочните сигнали на международните институции като СЗО, ЕМА и др.
Има нужда от по- добро синхронизиране на решенията на сродни държави, като тези в ЕС, за да има общ отговор на кризата. От друга страна трябва да кажа, че и СЗО и ЕМА са длъжни да се съобразяват с всички предизвикателства и това, че Джонсън и Джонсън са спрени в момента, не означава че има проблем с ваксината. Тя е спряна, за да се проверят 6 случая на тромбоемболия от 8 милиона ваксинирани, което е по малко от едно на един милион. И това решение за спиране също е хуманно действие, защото хората трябва да бъдат спокойни, зрели и да взимат правилното решение. Най- хубавата ваксина е поставената ваксина и това не е клише.
За руската и китайските ваксини
СЗО няма становище за двете ваксини, защото не са предоставени никакви анализи и научни доказателства за ефективността им.
За разхлабването на мерките
Правителствата решеват какви да са мерките, има страни в ЕС с тежки локдауни, но и там заразата е на високи нива. Тук основният въпрос е свързан с отговорността на хората да пазят себе си и близките си, но това не го наблюдаваме. Тук става въпрос и за психичното здраве на хората. Изследване показва, че всеки трети човек, прекарал Ковид-19, до 6 месеца развива някакъв вид психично заболяване - депресивно или тревожно разстройство.
Ясно е, че всички искаме да приключи всичко, но имаме изключително изобретателен враг и прогнозите, че ще развием колективен имунитет през лятото са необосновани. Битката ще продължи и през тази година.
Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година. Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се..
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..