Като много добра новина определи Стефан Манов - българин, живеещ във френския град Тулуза и член на Обществения съвет на ЦИК, вестта, че сред първите задачи на 45-то НС ще бъде "ремонт" на Изборния кодекс.
"Мисля, че всички се убедихме през изминалите дни каква е ролята и значението на българските граждани зад граница в изборния процес и че легитимността на българските институции почива на участието и на тази част от българската нация. Вярно е, че ограниченията за броя секции в чужбина е тежка тема, но искам да подчертая и необходимостта да се създаде изборен район "Чужбина", заяви Стефан Манов.
Историята на ограничения брой изборни секции в чужбина
Той припомни, че ограничението за разкриване на изборни секции зад граница е 35 секции за страни извън ЕС. То бе въведено през 2016 г. от тогавашното мнозинство ГЕРБ, "Патриотичен фронт" и "Реформаторски блок", за да се ограничи механично вотът на българските граждани в Турция, но той удари в голяма степен избирателите във Великобритания и САЩ.
Подобно ограничение вече бе налице преди години от т. нар. "Кодекс "Фидосова", когато чрез други технически похвати пак бе ограничаван вота в Турция. С "Кодекса "Манолова" всички ограничения бяха премахнати, но вотът в Турция не експлоадира, а дори леко намаля, припомни Манов.
За състава на ЦИК
"Има такъв народ" иска разпускане на ЦИК, от "Демократична България" настояват за професионален състав на ЦИК. По този повод Стефан Манов коментира: "Този състав на ЦИК доказа слабия си капацитет и ефективност на тези избори да решава конкретни казуси. Смятам, че тази Централна избирателна комисия трябва да бъде сменена, отдавна настояваме за по-професионален подход при съставянето й. Политическите квоти са начин тя да бъде блокирана. Редно е да има смислена реформа, не просто смяна в състава на ЦИК, който трябва да бъде намален".
За машинното гласуване
Машинното гласуване се доказа на 100 % на този вот, смята още Стефан Манов. То показа, че може да се организира надеждно в огромен брой секции. Проблемът във Велико Търново бе свързан с човешка грешка, не с друго. Машинното гласуване е начин да се реши купеният или контролиран вот - не можете да заснемете своя вот, за да се отчетете на брокера на купения вот. Не можете да гласувате с комбинация от няколко преференции. Най-важното е, че точно се отчита вотът на избирателя. Решава се и проблемът с безумното броене с часове на хартиени бюлетини и преференции.
Защо българите в чужбина гласуваха най-вече за "Има такъв народ"?
Не гласуваха само за ИТН, а изобщо за партиите на протеста. Струва ми се, че хората смятат, че промяната ще дойде през нови политически актьори и затова припознаха новите лица. Желанието за промяна води техния вот.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска със Стефан Манов е в прикачения вот.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..