Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само нов Изборен закон може да върне нормалността в България

| обновено на 15.04.21 в 16:34

"Днес започва възстановяването на нормалния парламентаризъм в България, след като дълги години той беше мачкан. Така че, днес е хубав ден за българската демокрация и парламентаризъм", коментира за Радио Пловдив политическият анализатор Осман Октай.

Според него парламентарните политически сили са знаят, че работата им се наблюдава от изибирателите им, и ще внимават много как я вършат. "Днес се сложи и началото на кампания за предсрочните избори".

Според Октай символично е добре, че заседаниято се е провело в старата зала на НС, заради девица там "Съединетието прави силата". Той подчерта, че е било видно как всички политически сили без ГЕРБ са били отговорни към конситуирането на институциите, а слово на президента Румен Радев е било изпълнено със силни послания. 

"Силно негативно беше единствено отсъствието на премиера в залата. За пореден път Бойко Борисов показа, че е неадекватен към идеята на парламентаризма", каза Осман Октай.

Той посочи, че Бойко Борисов съзнава, че е изгубил изборите и затова демонстрира такова арогантно поведение. "Очаквах друго от него, защото с днешното си поведение той само ще изгуби. Обида е да си подаваш оставката пред парламента като отсъстваш, обидно беше да предложи и Цвета Караянчева за председател на НС, като така само продължава да обижда тази жена. Това за пореден път свидетелства, за любимата му фрама, че над него може да е само Господ".

Според Осман Октай задкулисието сега е в състоянието на Бойко Борисов. "То е в изолация, а Борисов продължава да унищожава всичко, което досега е създадал". 

Октай беше категоричен, че за всички е видно, че ГЕРБ не може да излъчи правителство, което да бъде прието. "Важно е обаче колко дни ще употребят за процедурата". Според него това  време трябва да се използва от ИТН, за да се приемат важните закони, свързани с  Изборния закон. 

"Не е необходимо да има правителство, за да може този Изборен закон да бъде променен от Парламента. Затова депутатите трябва да работят денонощно, за да създадат възможността за нова изборна администрация и правила за избори. Само така ще се върне нормалността в страната".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12