Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват Епископската базилика на Филипопол, посетители - от утре

| обновено на 18.04.21 в 08:19

Епископската базилика на Филипопол ще бъде официално открита днес. Най-голямата раннохристиянска църква в България е с внушителни размери – дълга е 90 метра, широка - 36 метра. Това  най-голямата подобна сграда от IV-VI век у нас. Като религиозан храм тя е функционирала средата на ІV в. до края на VІ в., а през средновековието върху нейните руини възниква християнски некропол. 

Уникални и най- запазени до наши дни са подовете на базиликата - те са покрити с два слоя многоцветни мозайки, с площ повече от две хиляди квадратни метра. Показани са на две нива, които могат да  се разгледат по пътеки от закалено стъкло.  Музейният комплекс включва интерактивни зони, учебен и детски кът, работилница за реставраторите и изложбено простанство. 

 Базиликата е открита по време на спасителни археологически разкопки през 80 ти години на 20 век, когато се строи подлеза на Централна поща. Следва период на начално проучване и замразяване на обекта до пълното му разкриване през 2017 г. Година по- късно Епископската базилика на Филипопол  е включена в индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО. 

През последните пет години с над 16 милиона лева финансиране от Фондация „Америка за България“ и от община Пловдив е направена цялостна реставрация и консервация на находките,  построена е покриващата сграда и се облагородено площадното пространство. 

Заради противоепидемичните мерки на официалното откриване няма да се допускат гости. То ще бъде предавано на онлайн фейсбук страницата на община Пловдив. Базиликата отваря врети за посетители от понеделник.

Предвидено е тържествената церемония да започне от 10:30 часа и да продължи около час и половина.От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ призовават шофьорите да карат внимателно по булевард. „Княгиня Мария Луиза“ край базиликата. Автобусите по линии №10 и 66 ще продължат да се движат участъка като се съобразяват с въведената  временна  организация на движение, която ще се регулира от полицията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10