Българските спецслужби са ударили групата след информация, че се готви трансфер на близо 40 милиона евро, които бързо да бъдат изтеглени и пренасочени за изпиране чрез подставените лица.
Сигнал за това са били данни за първи транзакции за 1 750 000 долара и 1 400 000 евро, съобщи окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов.
Престъпната технология е базирана върху класическия тип „фишинг“ измами, чрез които с последващи хакерски методи за достъп до финансовите активи са източвани големи суми от различни чуждестранни фирми и компании. Схемата е действала от близо две години, през които са пренасочени 1 200 000 долара и 200 000 хиляди евро.
Българският „принос“ в организацията се осъществявал от двама души – мъж и жена, с предишни присъди за измами, които набирали т.нар. „мулета“, от социално слабите и нискообразовани среди. Срещу минимално заплащане от около хиляда лева последните разкривали на свое име поне по две фиктивни фирми и банкови сметки, в които постъпвали откраднатите пари. След това, „мулетата“ предоставяли електронен подпис пълен достъп до активите на организаторите, които е трябвало да пренасочват парите с множество международни банкови транзакции.
Крайната цел са били финансови институции в Китай.
След информацията за готвения мащабен трансфер от 40 милиона евро сметките са бързо блокирани, но киберпрестъпниците все пак са успели да прехвърлят 400 хиляди евро. Останалите милион и 200 хляди са спрени, разказа окръжният прокурор на Пловдив.
Арестувани са двамата организатори – 62г. Бойка Янкушева и 42 г. мъж с български паспорт, но от ливански произход. Тарторът на групата обаче не е заловен и се издирва в чужбина. В късния следобед пловдивският Окръжен съд взе най-тежката мярка и за двамата - задържане под стража - по обвинението за пране на пари. Определението не е окончателно и може да се протестира или обжалва.
Още двама организатори са издирвани с Червена бюлетина на Интерпол. Единият е датски гражданин от арабски произход, а другият е ливанец. Установените досега посредници с фиктивни банкови сметки у нас са 15 души. Разследването продължава.
Второ депо за наркотици е разкрито при специализирана полицейска операция на ГДБОП на територията на област Пловдив. Акцията е проведена на 27 февруари в село Главатар, община Калояново, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Наркотичните вещества са били открити в 27 кашона в микробус, увити в полиетиленово фолио и подготвени за..
С близо 400 нови знамена Пловдив ще посрещне националния празник 3 март – Ден на Освобождението на България от османско иго. Екипи на общинското предприятие „Чистота“ ги монтираха по електрическите стълбове на надлез „Скобелева майка“, Коматевско, Асеновградско, Кукленско, Карловско и Пещерско шосе. На пет от входно-изходните артерии на..
От 11 часа на пл. „Стефан Стамболов“ пред Община Пловдив пловдивските читалища организират традиционното посрещане на Баба Марта. Организаторите са подготвили пъстра програма със закичване на мартеници, фолклорни песни и танци, ателиета на открито. Читалищните дейци очакват гражданите и гостите на града да се включат в празничната веселба и..
Конференция за учителите по религия, християнство и православие организира Пловдивската митрополия. Целта е повишаване на богословските и педагогическите им компетентности. Конференцията ще се проведе в аулата на Пловдивската духовна семинария "Св. Св. Кирил и Методий". Ще бъдат изнесени презентации за електронните ресурси и диференцирания..
В сутрешните часове на много места в равнините и низините ще бъде мъгливо, със слаби валежи, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Вятърът все още ще е от юг-югоизток, предимно слаб, в Дунавската равнина за кратко ще се ориентира от север. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6°, а максималните – между 7° и 12°.