Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И два парламентарни избора може да има до октомври

| обновено на 20.04.21 в 11:58

Такава хипотеза допусна доц. Христо Паунов, който е преподавател по конституционно право в ПУ "Паисй Хилендарски. Тя се основава на очакването, че при невъзможност да се създаде правителство, следващи избори в края на юни също няма да доведат да стабино мнозинство в народното събрание.

"Това още повече ще засили ролята на служебния кабинет и на президента Радев"

В завъртялата се парламентарна рулетка и проведените при президента Румен Радев консултации доц. Паунов открои като отличителна черта високото темпо, което налага държавният глава. 

"За да се успокои политическото напрежение трябва по- скоро да стане ясно на нас, българските граждани, ще има ли или няма да има правителство. колкото повече се бави тази информация- толкова повече остава за интерплетации и спекулации".

Доц. Паунов коментира мълчанието от страна на ИТН с предпалзивост да не се очернят имената, които евентуално биха застанали зад предложенията им. Практиката у нас е такава, че винаги се търсят сиви петна в биографиите на хората.  Слави Трифонов и колегите му са казали какво мислят от много години, така, че можем да кажем, че те мълчат, въпросът е  дали някой от политиците ги е чул".

Що се отнася до възможностите ИТН да състявят правителство под различните условия, които им поставят останалите  политически сили, доц. Паунов акцентира върху разликите при коялиция и при заявена подкрепа. Подкрепата е хлъзгава, но ако всичко се прави пред очите на хората и медиите. 

"В Конституцията изрично е уредена фигурата на свободния депутатски мандат, народнитят прадставител е свободен и няма нищо толкова страшно, ако някой от депутатите, дори от ГЕРБ - СДС заявят подкрепа за конкретни политики от политическите си опоненти" 

По отношение на петте законопроекта за промяна на изборното законодателство, които вече са внесени в парламента, Христо Паунов обясни, че тук най- голямото предизвикателство би било районирането. 

"Основен принцип е изборните райни да бъдат максимално еднакви като брой гласоподаватели, но дори и след преброяването и изчистването на избирателните списъци в България, проблемът за това колко да са районите в чужбина ще си остане".

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21