"Това още повече ще засили ролята на служебния кабинет и на президента Радев"
В завъртялата се парламентарна рулетка и проведените при президента Румен Радев консултации доц. Паунов открои като отличителна черта високото темпо, което налага държавният глава.
"За да се успокои политическото напрежение трябва по- скоро да стане ясно на нас, българските граждани, ще има ли или няма да има правителство. колкото повече се бави тази информация- толкова повече остава за интерплетации и спекулации".
Доц. Паунов коментира мълчанието от страна на ИТН с предпалзивост да не се очернят имената, които евентуално биха застанали зад предложенията им. Практиката у нас е такава, че винаги се търсят сиви петна в биографиите на хората. Слави Трифонов и колегите му са казали какво мислят от много години, така, че можем да кажем, че те мълчат, въпросът е дали някой от политиците ги е чул".
Що се отнася до възможностите ИТН да състявят правителство под различните условия, които им поставят останалите политически сили, доц. Паунов акцентира върху разликите при коялиция и при заявена подкрепа. Подкрепата е хлъзгава, но ако всичко се прави пред очите на хората и медиите.
"В Конституцията изрично е уредена фигурата на свободния депутатски мандат, народнитят прадставител е свободен и няма нищо толкова страшно, ако някой от депутатите, дори от ГЕРБ - СДС заявят подкрепа за конкретни политики от политическите си опоненти"
По отношение на петте законопроекта за промяна на изборното законодателство, които вече са внесени в парламента, Христо Паунов обясни, че тук най- голямото предизвикателство би било районирането.
"Основен принцип е изборните райни да бъдат максимално еднакви като брой гласоподаватели, но дори и след преброяването и изчистването на избирателните списъци в България, проблемът за това колко да са районите в чужбина ще си остане".
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...