Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на ваксините срещу Covid-19

Ваксинирането е единственият начин за ограничаване разпространението на коронавируса, категорични са световни и европейски специалисти. Добрата новина е, че този процес се ускорява в цяла Европа и там вече има над 27 милиона ваксинирани. До момента държавите членки са получили над 126 милиона доза ваксини. Какво е бъдещето на ваксините срещу Ковид-19 и ще има ли достатъчно за всички желаещи да се ваксинират?

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че вече е постигнато споразумение за ускоряване на доставките на ваксини на BioNTech-Pfizer и 50 милиона допълнителни дози ще бъдат предоставени през второто тримесечие на тази година, а така общият брой ще достигне 250 милиона дози. Те ще бъдат разпределени пропорционално на населението между всички държави членки. Новината идва в момент, когато има силни притеснения за страничните ефекти от векторната ваксина на „АстраЗенека“, а също и на „Джонсън и Джонсън“.

„Смятам, че в момента ЕС е длъжен на първо място да осигури възможността за ваксиниране на всички, а също и трета доза, която да осигури покриването на мутантите, естествения ход, който според мен ще настъпи, за да може да сме абсолютно защитени. Естественият въпрос е – ще има ли достатъчно ваксини? Европа продължава да изостава от страни като Великобритания, САЩ и Израел. И в този смисъл, обединяването само около един доставчик на ваксини – какъвто е „Пфайзер“, на фона на население от почти 360 милиона души, за които при три дози ще са необходими общо 1 милиард дози на година, би било доста рисковано“, подчерта доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в унвиреситета в Берн.

Той е избрал да се ваксинира с „АстраЗенека“. Смята, че рисковете от странични ефекти са минимални.

„Предпочетох да се ваксинирам с „АстраЗенека“, защото съм абсолютно убеден в безопасността на метода. Второ – смятам, че ваксината  несправедливо придоби една негативна популярност. Както за съжаление наблюдаваме и за ваксината на „Янсен“, която също е една много добра ваксина и покрива голям процент от мутациите“, коментира още доктор Илиев, който е категоричен, че страничните ефекти са изключително редки. 

Въпреки това много хора се притесняват от ваксината на „АстраЗенека“ и я отказват, а това поставя ново предизвикателство пред държавите от ЕС и някои вече взимат решения да спрат употребата й. Доцент Михаил Околийски, който е представител на Световната здравна организация заяви, че СЗО настоява имунизациите с ваксините на „АстраЗенека“ и „Джонсън и Джонсън“ да продължат, защото ползите са повече, отколкото образуването на тромбоемболия.

Той коментира и до колко са взаимозаменяеми ваксините на отделните компании и дали хората с първа доза „АстраЗенека“ могат да си поставят РНК-ваксина.

„По- скоро към момента научната общност и СЗО са се обединили да не се поставя втора различна ваксина. Смята се, че надеждността на ваксината, която е над 90 на сто ефективна, дава защита на човека, която ще го предпази от тежко прекарване на болестта, от това той да бъде хоспитализиран и от потенциална смърт. Няма достатъчно клинични изследвания, които да докажат, че ваксините може да са взаимозаменяеми“, подчерта доцент Околийски.

Въпреки уверенията на водещи експерти за ползите от ваксините срещу ковид-19, разразилата се полемика вече се отразява на решимостта на хората да се имунизират. Част от тях изчакват още научни доказателства за тяхната ефективност.

„Не сме сигурни в ефекта от тях“, казва млада жена, която до момента не е взела своето решение дали да ваксинира срещу коронавирус.

Възрастен мъж споделя, че изчаква своя ред, но е категоричен, че иска да бъде ваксиниран с ваксината на „Пфайзер“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

Трябват държавнически и отговорни решения

Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов  да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..

публикувано на 26.11.24 в 15:57

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 15:56

Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време

Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград,  заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град.  То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.  Пробите, дали положителен резултат за..

публикувано на 26.11.24 в 14:54

По-малко търсените стоки влизат в намаленията на Черен петък

Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата  „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..

публикувано на 26.11.24 в 14:36

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38