Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че вече е постигнато споразумение за ускоряване на доставките на ваксини на BioNTech-Pfizer и 50 милиона допълнителни дози ще бъдат предоставени през второто тримесечие на тази година, а така общият брой ще достигне 250 милиона дози. Те ще бъдат разпределени пропорционално на населението между всички държави членки. Новината идва в момент, когато има силни притеснения за страничните ефекти от векторната ваксина на „АстраЗенека“, а също и на „Джонсън и Джонсън“.
„Смятам, че в момента ЕС е длъжен на първо място да осигури възможността за ваксиниране на всички, а също и трета доза, която да осигури покриването на мутантите, естествения ход, който според мен ще настъпи, за да може да сме абсолютно защитени. Естественият въпрос е – ще има ли достатъчно ваксини? Европа продължава да изостава от страни като Великобритания, САЩ и Израел. И в този смисъл, обединяването само около един доставчик на ваксини – какъвто е „Пфайзер“, на фона на население от почти 360 милиона души, за които при три дози ще са необходими общо 1 милиард дози на година, би било доста рисковано“, подчерта доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в унвиреситета в Берн.
Той е избрал да се ваксинира с „АстраЗенека“. Смята, че рисковете от странични ефекти са минимални.
„Предпочетох да се ваксинирам с „АстраЗенека“, защото съм абсолютно убеден в безопасността на метода. Второ – смятам, че ваксината несправедливо придоби една негативна популярност. Както за съжаление наблюдаваме и за ваксината на „Янсен“, която също е една много добра ваксина и покрива голям процент от мутациите“, коментира още доктор Илиев, който е категоричен, че страничните ефекти са изключително редки.
Въпреки това много хора се притесняват от ваксината на „АстраЗенека“ и я отказват, а това поставя ново предизвикателство пред държавите от ЕС и някои вече взимат решения да спрат употребата й. Доцент Михаил Околийски, който е представител на Световната здравна организация заяви, че СЗО настоява имунизациите с ваксините на „АстраЗенека“ и „Джонсън и Джонсън“ да продължат, защото ползите са повече, отколкото образуването на тромбоемболия.
Той коментира и до колко са взаимозаменяеми ваксините на отделните компании и дали хората с първа доза „АстраЗенека“ могат да си поставят РНК-ваксина.
„По- скоро към момента научната общност и СЗО са се обединили да не се поставя втора различна ваксина. Смята се, че надеждността на ваксината, която е над 90 на сто ефективна, дава защита на човека, която ще го предпази от тежко прекарване на болестта, от това той да бъде хоспитализиран и от потенциална смърт. Няма достатъчно клинични изследвания, които да докажат, че ваксините може да са взаимозаменяеми“, подчерта доцент Околийски.
Въпреки уверенията на водещи експерти за ползите от ваксините срещу ковид-19, разразилата се полемика вече се отразява на решимостта на хората да се имунизират. Част от тях изчакват още научни доказателства за тяхната ефективност.
„Не сме сигурни в ефекта от тях“, казва млада жена, която до момента не е взела своето решение дали да ваксинира срещу коронавирус.
Възрастен мъж споделя, че изчаква своя ред, но е категоричен, че иска да бъде ваксиниран с ваксината на „Пфайзер“.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..