Сложна органосъхраняваща операция извърши екип от Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Хирурзите начело с началника на клиниката проф. д-р Владимир Ставрев отстраниха тумор с тегло над 1,5 кг от коляното на 82-годишен пациент.
С поставянето на индивидуалната туморна мегапротеза е подобрено качеството на живота на оперирания и е постигнато доближаване в максимална степен до обичайното му ежедневие, обясниха лекарите.
Операцията е извършена изцяло от екип на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив без ползването на външен консултант.
Преди месец пациентът потърсил проф. Ставрев, който е републикански консултант за Южна България по ортопедия и травматология. Възрастният човек обяснил, че преди 10 години е имал тумор в задколянната ямка и лекари от болницата в Кърджали са го премахнали. Впоследствие обаче се появил рецидив.
При прегледа в УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Ставрев установил наличие на доста голямо туморно образувание. След извършена биопсия то е диагностицирано като липо сарком – злокачествен тумор с риск от метастази.
„Имаше два варианта – ампутация на крайника или операция за отстраняване на тумора и заместване на долната част на бедрената кост с индивидуална мегапротеза. Пациентът избра втория, който е съвременното решение“, обясни проф. Ставрев.
Понеже туморът притискал магистрални кръвоносни съдове и нерви в задколянната ямка, се наложило в продължилата повече от 3 часа операция да участва и съдовият хирург от УМБАЛ „Свети Георги“ д-р Евгений Иванов.
Успешната операция е последвана от рехабилитационни процедури и раздвижване. Седмица след нея пациентът може да ходи самостоятелно, обясниха лекарите.
Започна дългоочакваната реконструкция на "Рогошко шосе“, който е на стойност 11 милиона лева. Заради ремонтните дейности от днес е затворен участъка от разклона на рогошките гробища до границата с Община „Марица“. Там ще се работи през следващите два месеца, а целият участък от 4,5 километра, който стига до гробищния парк трябва да приключи..
Електрозахранването в община Раковски вече е трайно възстановено, след като екипи на Електроенергийния системен оператор работиха за отстраняване на аварията в продължение на повече от две денонощия. Вчера на място в авариралата 110 - киловолтова подстанция „Раковски” беше доставен нов трансформатор, който през изминалата нощ беше монтиран, изпробван и..
Апелативният съд в Пловдив потвърди постоянния арест на обвиняемите от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари. Според магистратите, ако са на свобода, има опасност да извършат други престъпления. Петима от тях обжалвама мерките си за неотклонение, а един не го направи. След днешното решение на апелативните магистрати всичките шестима обвиняеми остават в..
Тежка, но под контрол остава ситуацията с шарката по овцете и козите в района на Пловдив. Заболяването е ограничено основно в рамките на областта. Това стана ясно след днешното заседание на щаба, свикан от областния управител Христина Янчева. Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Светлозар Патарински..
До три седмици ще е готов анализът на министерствата на вътрешните работи, отбраната и транспорта за това каква техника и оборудване е необходимо да бъде купена за борбата с пожарите. Това съобщи на летище "Пловдив" министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той отказа да коментира дали противопожарна техника трябва да..