Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВКС оправда напълно бившия шеф на Онкодиспансера д-р Красимир Вальов

Върховният касационен съд отмени условната присъда на бившия шеф на Комплексня онкологичен център в Пловдив д-р Красимир Вальов и го оправда напълно  по обвинението за „безстопанственост в особено големи размери“ – за сделката със закупения томограф. Той бе съден за нанесени щети за над 254 000 лева на Онкоцентъра.  

Доктор Вальов първо бе оневинен от Пловдивския окръжен съд, но след протест на прокуратурата делото бе възобновено от Апелативния съд. На 7 юли миналата година висшата инстанция обаче му наложи условна присъда с 5-годишен изпитателен срок и глоба от 2 000 лева.  

С окончателното си решение, ВКС изключва възможността за наказателна отговорност на д-р Вальов и посочва други процедурни неуредици. Не са посочени действията, които е трябвало да се предприемат, за да  се избегне причиняването на щети на Онкоцентъра. Освен това, тогавашният  управител е получил разрешение от кмета на Община Пловдив за  купуването на компютърния томограф на цена в диапазона от 900 000 до 950 000 лева. 

Така ВКС приема, че Красимир Вальов „е потърсил съвет и е получил разрешение не от какъвто и да е било орган, а от принципала и едноличен собственик на капитала“  на  центъра.  Според върховните магистрати новият управител е имал достатъчно време да установи претендираните от прокуратурата допуснати нарушения и да прекрати обществената поръчка. 

Това обаче не само че не е сторено, а дори е е сключен  последващ договор за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на скъпия апарат. С това и други съображения, ВКС оправдава напълно д-р Вальов по всички обвинения, като решението е  окончателно. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Военното министерство прехвърля четири имота на Пловдив

Министерството на отбраната ще прехвърли на Община Пловдив безвъзмездно собствеността на военни имоти с отпаднала необходимост. Това става ясно от писмо на министъра на отбраната Атанас Запрянов до общината, в което той изразява положителното си становище.  Припомняме, че кметът Костадин Димитров проведе поредица от срещи с военния министър за..

публикувано на 19.09.25 в 17:12

24 700 са нарушенията на средната скорост за изминалите 13 дни

От 7 септември до днес повече от 24 700 са нарушенията на средната скорост, установени от тол камерите.   За същия период са съставени повече от 10 000 акта на нарушителите, съобщи комисар Мария  Ботева, която е заместник -началник на Националната Пътна полиция.  В Пловдив тя обяви мерките, които ще бъдат взети през предстоящите почивни дни по..

обновено на 19.09.25 в 14:10

РИОСВ Пловдив проверява незаконни сметища в областта

Проверки по сигнали за две нерегламентирани сметища извършват екипи на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив. Екоинспекцията е била сезирана от депутати и медиите.  Единият екип проверява терен в землището на село Йоаким Груево, съвместно с представители на община Стамболийски. На терена, разположен в непосредствена близост..

публикувано на 19.09.25 в 14:09

Пиян и без книжка мъж е заловен в Пловдив

Пиян и без книжка мъж е заловен в Пловдив.  Тази нощ  на ул. „Васил Левски“, полицията спряла  за проверка лек автомобил „Форд“, управляван от 29-годишен мъж. Установено било, че той не притежава шофьорска книжка, а зад волана е седнал след употреба на алкохол над 1,8 промила.  Срещу извършителя, който има присъди и криминални прояви,  се води..

публикувано на 19.09.25 в 10:58

Данъчна проверка "изгони" търговците на борсата в Огняново

Данъчни служители към НАП провериха проверка на пазара на зеленчукопроизводителите в пазарджишкото село Огняново. В отговор на проверката голяма част от производителите напуснаха борсата.  Целта на проверките е да се установи произхода на продукцията и наличието на касов апарат.  Част от производителите се отказаха да продават и останаха извън борсата..

публикувано на 19.09.25 в 09:38