Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронно гласуване и вот по пощата крият сериозни рискове

Има партии, които наистина искат промяна, има и такива, които дават вид, че искат да го направят, но въпросът е какво в крайна сметка ще стане. Независимо, че мотивите са различни, в крайна сметка промени ще има в изборото законодателство и това ще е сновата за  следващите избори. Това, кои промени ще бъдат допуснати, зависи и от ГЕРБ, ДПС и БСП, каза в предаването "Точно днес" професорът по конституционно право Иван Тодоров.

Промените в по- голямата си част касаят администравно-  правни въпоси, уточни той и прогнозира, че кратките срокове ще попречат да се реализира електронното гласуване, както и това по пощата. 

Адв. Тодоров предупреди и за рисковете, като би донесло то. Това ще даде възможност български граждани, които не знаят българские език и нямат българско самосъзнание да могат да гласуват по този начин и е много възможно да има дирижирано гласуване. Втората съществена опасност е, че не могат да се даде право само на хората извън България да  гласуват така.  Не може да се дадат повече права на избирателите извън страната, а да се ограничат тези, които живеят в България.

"Много е вероятно купеният и корпоративният вот да придобият неимоверно големи размери"

Според него 99% ще има нови избори през юли, защото "не виждам да има стабилно мнозинство в НС, което да прокарва принципна промяна в законите и да излъчи правителство с принципна политика. Разнопосочни са интересите, а това означава, че такова правителство непрекъснато ще е бъде заложник, на това, което решат определени партии в парламента".

По отношение на внесенето от ГЕРБ питане до КС заради мораториума, наложен върху решения на правителството в оставка.  "От една стана има някаква целесъобразност, защото в НС има някакво мнозинство, което може да създаде превителство. От друга трана, чисто право погледнато, това все пак е намеса в изпълнително- разпоредителната дейност, така че  има възможност да се мисли, че КС може да отмени това решение на парламента", коментира юристът.  Според него казусът не е лесен, но решението ще е занапред и на практика няма да има правни последици.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37