„За съжаление, с оглед на предстоящите избори, нямаше време да бъде прието нещо изключително важно, каквото е изграждането на изборен регистър на основата на някаква форма на активна регистрация. Останалите промени, като въвеждането на изборен район „чужбина“, е нещо, за което експертите отдавна говорят, че трябва да се направи, а въвеждането на по-разнообразни форми и технологии на гласуване за мене е нещо все още под въпрос.“ Това заяви експертът по изборно законодателство Стоил Стоилов.
По думите му, за да бъде направено това, е необходимо да има актуален изборен регистър. Въвеждането на мажоритарната система или на смесен тип гласуване със засилен мажоритарен елемент също в бъдеще ще бъде на дневен ред.
Стоилов подчерта, че политиците поставят капани в изборния процес и каквито и правила да бъдат приети, след един или два изборни цикъла се намират начини те да бъдат заобикаляни. Като пример, той посочи единичната доброволна преференция, която“ работи“в сегашния ИК у нас.
„Доста експерти искахме тя да бъде от финландски тип, т.е. задължителна преференция и партията да не получава глас, ако няма избран човек от листата. В момента работим с единична доброволна преференция и партиите намират начин да я заобикалят, като се договарят предварително с кандидатите, че ако са избрани, те ще се откажат от местата си по някакви причини“.
"Другата използвана хватка е т.н. двойно водачество, като партиите са избирали по-ценните им кадри да водят две листи. Сега тези кандидати се слагат в две листи, с което вотът на избирателите се изкривява", заяви Стоилов.
Стоилов бе категоричен, че машинното гласуване няма да намали корпоративния и купения вот, тъй като тези злоупотреби стават извън териториите на изборните секции. Машинното гласуване обаче ще има влияние върху съмненията за умишлено добавяне на знаци върху хартиените бюлетини за тяхната валидация.
„Българската изборна администрация е направена на смесен тип. Едно юридическо тяло разглежда неуредените въпроси в ИК, а огромната част от логистиката се извършва от държавата“.
Повече чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..