Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След бързи извънредни избори - възпроизвеждане на статуквото

„Не опитът за сформиране на кабинет удари на камък, а имаше отказ от  опит за сформиране на кабинет и това са напълно различни неща. Свидетели сме на това, че 10 дни бяха необходими на „Има такъв народ“, за да разберат, че не могат да мълчат, преди да им бъде връчен мандата. След 10 дни те разбраха, че не могат да чакат и да мълчат преди да им връчат мандата, защото преди това трябва да номинират министър-председател като втора политическа сила. Това го научиха. Но сега сме свидетели, че изправени пред неизбежността на предсрочни избори, т.н. партии на протеста ще трябва да направят едно единствено нещо – да се опитат да компенсират щетите, които нанесе присъствието им в Парламента за тези няколко седмици върху изборния резултат“. Това подчерта политологът проф. Румяна Коларова.

По думите на проф. Коларова, само ДПС ще отбележи еднозначно победа както с изборния резултат, където е увеличила подкрепата си, така и с представянето си в Парламента, защото няма как протестните партии да не приемат предложението за увеличаване на секциите в чужбина, които увеличават основно идващия от Турция вот за  ДПС.

Коларова бе категорична, че след бързите извънредни избори статуквото ще бъде възпроизведено с малки разлики.

Решаващото действие в оставащите максимум две седмици живот на настоящия Парламент е да се разбере какви закони ще може да бъдат приети и какъв служебен кабинет ще назначи президентът.

„Ако Слави Трифонов успя да си спести отговорността да посочи министри, президентът ще трябва да се ангажира с пълен набор министри, които да управляват поне два месеца“.

Би било нелепо, ако президентът състави служебния кабинет в последния момент, защото  от първия момент на тези избори е било ясно, че ще се стигне до служебен кабинет, ако ИТН не приемат мандата.

 „Президентът очаква отдавна да назначи служебно Правителство и ще му бъде много по-трудно да убеди хора извън силните симпатизанти на Президенството да станат министри. Бъдещето е много неясно и става въпрос за качествени хора, които да се съгласят да бъдат министри“.

В България има две политически грешки – приема се, че всяка политика е промяна, като се бърка политическата промяна със смяна на управляващите и второ, приема се, че политическата промяна е нещо революционно.

„Няма ефективна промяна в демокрацията, която да стане изведнъж и много“.

Освен изборното законодателство, като друга очаквана  „радикална“ промяна проф. Коларова посочи смяната на ЦИК. „Това обаче едва ли ще промени качеството на изборния процес, тъй като тази комисия е съставена от професионалисти“.

Интервюто – от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21